Pazar, Aralık 10, 2023
AnasayfaEkonomiBesicilik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Türkiye’de hayvancılık neredeyse coğrafyanın tamamında geçerli olan ve devam eden bir meslek haline gelmiştir. İklim şartlarının ve bitki örtüsünün elverişli olması sayesinde bölgelere göre küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kanatlı hayvanlar gibi çeşitli seçeneklere ev sahipliği yapmaktadır. Bir çok kamu ve özel bankalar besicilik yapmak isteyen çiftçiler için kredi veya hibe desteği sağlamaktadır. Besicilik kredisi bu alanda faaliyetine devam etmek isteyen kişiler için başvurulan yöntemlerden biridir. Besicilik kredisi almak için yapılması gerekenler ve istenilen kriterler şunlardır:

 • Başvuru yapan kişinin Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi olması,
 • Besicilik kredisi almak için işletme tescil belgesinin olması,
 • Başvuran kişinin ipotek olarak gösterebileceği taşınmazları ve bankanın uygun gördüğü takdirde kefil beyan etmesi,
 • Kredi notunun riskli bir pozisyonda yer almaması,
 • Kredinin miktarına göre tercihen memur olmak üzere 2 tane kefil istenmektedir,
 • Kredi ile alınmak istenen hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemesi Bildirgesi’nde yer alması gerekmektedir.  

Başvuru için gerekli kriterlere sahip kişiler kredi çekmek istedikleri banka şubesine giderek belirlenen miktar aralığında kullanmak istedikleri krediyi beyan edip başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Faiz Oranları

Besicilik için kredi çekmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği kurumlardan biri olan Ziraat Bankası büyükbaş hayvan besiciliği yapan kişiler için faiz indirim desteği ile hizmet vermektedir. 12 ay ile 84 ay arasında değişen vade seçenekleriyle %0.41 faiz oranında kredi imkanı sunmaktadır. Türkiye genelinde il veya ilçe ayrımı yapılmaksızın 10.000.000 TL’ye kadar üst limit belirlenmiş olup, Cumhurbaşkanı kararı ile yatırım dönemi için %90 ve işletme dönemi için %100  olarak faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Ziraat Bankası büyükbaş hayvan besiciliği faiz rakamları 2020 yılında yayınlanan tebliğde bulunan kriterlerin sağlanmasına göre farklılık göstermektedir. Tebliğde bulunan 6 maddelik kritere göre ilave faiz indiriminde de değişkenlik söz konusudur.

Hayvancılık kredisi veren bankalar 2021 bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ziraat Bankası Özellikli İndirim Kriterleri

Büyükbaş hayvancılık kredisinde belirlenen %50 faiz indirimi oranının en yüksek faiz indirim tutarı olan %90 oranına çıkarılması için 25 Mart 2020 yılında yayınlanan tebliğdeki 6 seçeneğe sahip olunması gerekmektedir. Ziraat Bankası belirlenen şartların sağlanması durumunda besicilik kredisinin faiz oranında en yüksek oranda indirim gerçekleştirmektedir. 6 maddelik kriterler şunlardır:

 • Tebliğde belirtilmiş olan 30 şehirden birinde faaliyet gösteriyor olmak %10 ilave faiz indirimi sağlamaktadır.
 • İşletmenin atıl işletme durumunda olması yani en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması %10 faiz indirimi sağlamaktadır.
 • İlave %10 faiz indiriminden yararlanmak için satın alınacak hayvanların yurt içinde bulunan çiftçinin mevcut işletmesinde bulunması gerekmektedir.
 • Kendi yemini üretebilen meraya sahip ve bunu ilgili kurumlar aracılığıyla belgeleyebilen kişiler %10 ilave faiz indiriminden yararlanabilmektedir.
 • Kredi başvuru tarihine kadar 40 yaşını aşmamış kişiler tebliğe göre genç çiftçi grubunda yer almakta ve %10 faiz indiriminden yararlanabilmektedir.
 • Kadın girişimci çiftçilere de ayrıca %10 ilave faiz indirimi uygulanmaktadır.

Besicilik Kredisi ile Hangi Masraflar Karşılanabilir?

Belirlenen kriterleri sağlayan çiftçiler çektikleri kredilerle işletme maliyetlerini karşılamaktadır. Besicilik kredisi ile harcama yapabilecekleri diğer maliyetler şunlardır:

 • %50 indirim ile sağlanan büyükbaş hayvan besiciliği kredisi ile; gübreleme sistemi ile ilgili altyapı sistemi, gübre ekipman tedariği, barınak yapımı ya da tadilat masrafı, yem ünitesi, balya makinası ve biçme ekipmanları gibi yatırımların giderleri karşılanabilmektedir.
 • %50 indirim ile sağlanan büyükbaş kayvan besiciliği kredisine göre en fazla 20 aylık ve erkek olması şartıyla ilgli bakanlıklara kayıtlı hayvanların maliyetlerinde kullanılması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Besiciliği Öncelikli Yatırım Şehirleri

2020 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Ziraat Bankası besicilik kredisi için belirlenen büyükbaş hayvan besiciliği için belirlenen ayrıcalıklı illeri açıklamıştır. Bu 30 şehirde bulunan işletme sahipleri öncelikli olarak kredi imkanından faydalanabilmektedir. Bu 30 il şu şekilde belirlenmiştir:

 • Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın,
 • Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale,
 • Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep,
 • Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli,
 • Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Muğla,
 • Niğde, Tekirdağ, Uşak ve Şanlıurfa’dır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?