Cumartesi, Haziran 15, 2024
AnasayfaGenelBedelli Askerlik Süresi ve Koşulları 2021

Bedelli Askerlik Süresi ve Koşulları 2021

Son zamanlarda özellikle çalışan insanlar tarafından tercih edilen bedelli askerlik ücretleri her yıl güncellenmektedir. Vatandaşlar 2021 yılı için belirlenen bedelli askerlik süresi ve şartlarını merak etmektedir. Bir çok insan için yüksek miktarlar olsa da çalışan insanlar için ideal bir ücret ile bedelli askerlik yapmak mümkündür. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 2020’nin ilk yarısı için ödenen bedelli askerlik hizmeti giderleri 35.054,64 lira olarak belirlendi. Borçlu, bu tutarı 30 Haziran 2020 saat 18: 00’e kadar ödemeliydi. 1 Temmuz 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri ​​arasında önümüzdeki altı ay için ödenen askerlik hizmeti gideri 37.000 Türk Lirasıdır. Açıklandığı gibi. 2021 yılının ilk altı ayında ücretlerin değişmesi beklenmiyor. 2021 yılının ilk 6 ayı için bedelli askerlik başvurusunda bulunacak kişiler 37.000 Türk Lirası ödeme yapacaktır. Temmuz / Aralık döneminde döviz askerlik hizmeti bedeli 5.261 Euro idi. Ancak 22 Temmuz 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikler değişmiş ve yeni yönetmelik döviz askerlik hizmetine uygulanan ilkeyi kaldırmıştır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hesaplanan bedelli askerlik ücreti belirli kriterlere göre hesaplanmaktadır. Bedelli askerliğe başvuracak olan vatandaşlar 37.000 Türk Lirasını Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıfbank ve PTT şubelerine yapılabilecektir.

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?

Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana bedelli askerlik, Türkiye’nin zorunlu askerlik hizmetinin yerini almak için zaman aralığını kısaltmak amacı ile yapılmıştır. Bu nedenle, ödenen nakit bedeli mantıksal uygulama adına dayanmaktadır. Ücretli askerlik hizmetleri, ordunun ve ülkenin ihtiyaçlarının işini kaybetmeden karşılanması esasına göre düzenlenir. Anayasa Mahkemesi ayrıca askerlik hizmetinin eşitlik ilkesini ihlal etmediğine hükmetti. Peki bedelli askerlik sistemi nasıl işler? Ülkemizde kısa süreli askerlik hizmeti 6 ay, uzun süreli askerlik hizmeti 12 aydır. Vatandaşlar, işlerini bırakamadıkları için ve  ailelerinden ayrılmadığı için veya çeşitli nedenlerle ücretli askerlik hizmetlerinden yararlandı. Cumhuriyet tarihinde 10 defa ücretli askerlik hizmeti verilmiştir. Son olarak 1987, 1992, 1999’da ortaya çıkan bedelli askerlik günümüzde kalıcı hale gelmiştir. 17 Ağustos 1999’da yürürlüğe giren ücretli askerlik, Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. 2011 yılında serbest bırakılan ücretli askerlik hizmetinde, 30 yaşından itibaren birkaç gün çalışmış ve 30.000 Türk Lirası ödeyen personel askerlik yapmış sayıldı. Yasaya göre, 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutuldular. 2 Aralık 2014’te 1 Ocak 1988’de veya öncesinde doğanlar 18.000 lira ödeyerek askerlik hizmetinden yararlanabildi.

Kimler Bedelli askerlik Yapabilir?

Yeni çıkan kanunla insanların kafası kimlerin bedelli askerliğe girebileceği konusunda karışmıştır. 18 yaşında olup en az Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına  karşılık ve yurtdışında çalışmış kişiler 21 günlük bedelli askerliği, bedelini ödeyerek yapabilirler. “Bedelli askerlik hizmetinin” karşılığı bedelini maddi kaynaklarla ödeyerek, askeri değeri yerine getirilebilmektedir. Kanuna göre Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişilerin 18 yaşını doldurması ile birlikte askerlik hizmetlerini bedelli olarak yapabileceklerdir. Bu tür geçicidir ve yasal gerekliliklere bağlı kanunlar ile şuanda bedelli askerlik yapılabilmektedir. Bu geçici ücretli askerlik hizmetinden, ilgili kanunların yürürlüğe girmesi durumunda gerekli şartları sağlayanlar yararlanabilir.

Bedelli Askerlik İçin Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşıyorsanız, bedelli  askerlik başvurusunu, askerlik hizmeti veren askerlik şubesine yapmanız gerekmektedir, yurtdışındaysanız konsoloslukta şahsen yapmanız gerekir. Acente veya posta yoluyla askerlik hizmetine başvurma imkanınız yoktur.  Başvuru sahibine, ödenecek tutarı (30.000 lira) ve ödemenin yapılacağı bankanın bilgilerini içeren bir belge verilecektir. Askerlik için ödeme yapmak isteyenler bu belgeyi ödemek için bankaya götürür. Bedelli askerlik hizmeti başvurusunun yapıldığı yere toplam belgeler asıl olarak teslim edilir. Kişinin askerlik hizmeti alma şartlarını yerine getirmediği öğrenilirse, ödemeden feragat ederse veya ilgili ödemeleri zamanında yapmazsa, kişi ücretli askerlik hizmeti kapsamında olmayacaktır. Bedelli askerlik hizmetine katılmaları reddedilen kişilerin paralarını geri almak için dilekçe vermeleri gerekir. Ödeme yapıldıktan sonra 6 ay içerisinde iade başvurusu yapılmalıdır. Geri ödeme talebi, 90 gün içinde askeri departman tarafından incelenecektir. Çek sonucunun olumlu olması durumunda kişinin dosyası iletilir. İlgili tutar, geri ödeme başvurusunda kişinin belirlediği hesaba bir ay içinde devlet dairesi tarafından tahsis edilir. Aşağıda bedelli askerlik başvurusu için yapılması gerekenler listelenmiştir:

 • Başvurudan sonra belirlenen askerlik ücreti 2 ay içinde ödenmelidir. Başvuru yapıldıktan sonra harç hala ödenmiyorsa ücretli askerlik hizmeti kullanılamaz.
 • Başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 • Öncelikle E-devlete girmek gerekiyor. E-Devlet şifresini bilmiyorsanız, E-Devlet şifresini herhangi bir tek tuşla konuşmadan alabilirsiniz,
 • Giriş yaptıktan üstte bulunan kısmına Savunma Bakanlığı yazarak sayfaya giriniz.
 • MSB sayfasındaki ” Askerlik Hizmet Tercihleri” seçeneğine tıklayarak “Ücretli Askerlik Hizmet Talebi” seçeneğini kullanabilirsiniz,
 • Bu sayfada, ödeme başvurusuna cevabınız olumsuz ise iade alabileceğiniz askeri departmanı belirlemeniz gerekmektedir.
 • “Kaydet” butonuna tıkladıktan sonra ve diğer gerekli bilgiler, ödeme bilgileriniz ekranda görüntülenecektir.
 • Ödeme işlemini 2 ay içerisinde ilgili banka hesabına yatırmalısınız.
 • Başvuruda önemli olan husus, 30 Haziran’dan önce başvursanız bile fiyatın 30 Haziran’dan sonra artacağıdır. 30 Haziran’dan sonra ödeme yaparsanız yeni belirlenen ücreti ödemeniz gerekir.
 • Ödeme işlemini tamamladıktan sonra ücretli askerlik durumunuzu ve katılacağınız birliği kontrol etmek için askeri departmana veya E-Devlet’in ilgili sayfasındaki “Önerilen İşlem” sekmesine gidebilirsiniz.

Yukarıdaki aşamaları takip ederek kolaylıkla bedelli askerlik işleminizi yapabilirsiniz.

2021 İçin Bedelli Askerlik Koşulları Nelerdir?

Bedelli askerlik için Milli Savunma Bakanlığı tarafından vatandaşlardan beklenen bazı şartlar vardır. 2021 yılı için bedelli askerlik şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • 2000 ve üzeri doğumlu sorumlu kişiler 2021 yılında bedelli askerliğe başvurabilecek,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmak en önemli koşuldur,
 • İlgili kanallar üzerinden ücret yatıran kişiler faydalanabilecek,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının askerlik hizmetinden herkesin yararlanabileceği bir bedel karşılığında en az 3 yıl yurtdışında çalışmak zorunda kalmış ise bedelli askerlikten faydalanabilecekler,
 • Yoklamaya katılmamış kişiler, ilgili hastaneden “askerlik hizmetine uygunluk” kararı vermesi gerekiyor,
 • Yoklamaya katılmamış kişiler ve diğer asker kaçakları ücretli askerlik hizmeti için başvuruda bulunamazlar.
 • 2021 yılında harçlık ve nakil süreleri olarak sınıflandırılan asker adaylarının erteleme hakkı bulunmaması durumunda ücretli askerlik hizmeti başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Yukarıdaki şartlar yerine getirildiği taktirde, vatandaşlar bedelli askerliğe başvuruda bulunabilirler.

Kısa Dönem Askerlik Nedir?

Yeni zorunlu askerlik kanununa göre askerlik sistemi sürekli askerlik olarak belirlenmiş ve yaş sınırı kaldırılmış, zorunlu askerlik sisteminin geçerlilik süresi altı aya indirilmiştir. Asker ve astsubayların hizmet süresi 6 ay, yedek ve yedek personelin hizmet süresi 12 aydır. Altı ay görev yapan kişi askerlikten çıkarılabilir veya şahsi talebi üzerine TSK kurmay subay statüsünü alıp TSK onayını alabilir ve altı ay daha görev yapabilir. Askerliğe devam edilmesi halinde, asgari ücret asgari ücretten düşük olmamak kaydıyla yukarıda belirtilen personele ödeme yapılacaktır. Yüksek öğretim kurumlarından iki yıl veya daha uzun süre mezun olanlar yedek astsubay olma imkanına sahiptir. Halihazırda altı aylık askerlik hizmetini tamamlayanlar, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren görevlerinden alınma imkanına sahipler. Bir savaş durumunda veya bir savaşa ihtiyaç duyulduğunda, Cumhurbaşkanı, bu yasaya bağlı olan yükümlüleri askerlik ilkelerini yerine getirmeye karar verecektir. Bu durumlarda 6 ay olan zorunlu askerli süresi uzatılabilecektir. Milli Savunma Üniversitesi ve diğer üniversiteler, kolejler veya kolejler ve meslek yüksekokulları tarafından ihraç edilen öğrenciler, askeri okullarda geçirilen sürenin üçte biri olarak kabul edilecektir. Askerliğin başlangıcından itibaren askerin hizmet süresine ulaşması durumunda askerlik yapmış sayılacaklardır. Yedek subay adayı olarak hizmet etme hakkına sahip olan bir kişi, hizmet etme ve aday olarak seçilme isteğine bakılmaksızın, önceki görev süresine bakılmaksızın, bir yedek subayın görev süresini alacaktır. Normal şartlar altında ise kısa dönem askerlik sadece 6 ay ile sınırlıdır.

Subay nasıl olunur? 2021 yılı şartları ve net maaşları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Askerliğe Giderken Bilinmesi Gereken Önemli Konular

Vatandaşların askere gitmeden önce bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Sülüs belgesi, adayın e-devlet sisteminde askerlik departmanından iade edilmesi gereken tarih veya askerlik hizmetinin yeri belirlendikten sonra seyahat süresi ve seyahat masrafları gibi tüm bilgileri içeren bir sevk belgesidir. Sülüs belgeleri e-devlet sisteminde görüntülenebilir ve yazdırılabilir. Askerliğinizin zamanı geldiğinde Muhtar’ın askeri birliği, orduya kimin katılacağını ve ne zaman haber verileceğini belirten bir tebligat belgesi gönderecek. Askeri sınıftan sonra sınıfa karar verdikten sonra muayeneye girmeniz gerekiyor. Şube sizi bir devlet hastanesine veya eczaneye nakledecektir. Muayene sonrasında işleminiz tamamlanır, raporu askeri departmana getirecek ve kişisel bir rapor sunacaksınız. Herhangi bir sorunuz varsa, bunların hepsi; sınıfınız düz dip, kronik hastalık, kekemelik, kaza sonrası kalıcı hastalık gibi sorunlardan dolayı, bunlara uygun şubeye verilirsiniz. Verilen belgeler askerliği yapacağınız birliğe gönderilecektir. Ayrıca şube birliğe ulaşımı kolaylaştırmak için size kolaylık sağlayacaktır. Sülüs ve sevk işlemlerinizi onaylamak için e-devlet sistemindeki şifreyi kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Askerlikte Acemi Birliği Nedir?

Gençler askere gitmeden önce askerlikle ilgili bir çok şey duymaktadır. Bunlardan en önemlisi acemi birliğidir. Peki acemi birliğinin detayları nelerdir? Askeri sistemde acemi birliği var ve her birimin kendi kuralları var. Herkes farklıdır ve işlevleri de farklıdır. Son değişikliklerle birlikte askerlerin nereye sevk edileceği artık belli oldu. Girerken telefon, kesici veya delici aletler, ilaçlar, ilaçlar ve diğer maddeleri takmamalısınız. Birliğe giriş sırasında bagajınız ve üstleriniz detaylı olarak araştırılacaktır. İlaç varsa, ilaç kontrol edilerek size teslim edilecektir. Sonra size kağıt verilecek. Sağlanan belgeleri doldurun ve imzalayın. Sonrasında birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Hatta sizinle veya sizden önce bulunmuş ve orduda görev yapmış insanlarla ilgili birçok sohbete bile rastlayabilirsiniz. Bu tür muhabbetlere ve kendinizden rütbeli kişilerin size büyüklük taslamasına hazırlıklı olmalısınız.

Askerlikte Telefon Kullanımı Nasıl Olur?

Askere gidecek olan gençlerin en çok merak ettiklerin şeyin başında askerlikte telefon kullanımı serbest olup olmadığıdır. Eskiden askerlikte telefon kullanımı serbest değildi. Fakat son zamanlarda bir şekilde telefon kullanımı mümkün olmaktadır. Bedelli askerlikte kendi hattınızı kullanabilirsiniz. Ancak Askercell ve Turkcell kendi aralarında anlaşmalıdır. Gün içinde çalışma saatleri 08:00 – 18:00 arasıdır, bu saatler arasında telefon görüşmesi yasaktır. Ayrıca, web kamerası internet erişimine sahip rahat bir telefon kullanmayı hayal etmeyin. Böyle bir durumda  cep telefonunuza el konulacak ve adli el koyma, askerlik hizmeti veya adli işlemlere tabi tutulabilirsiniz. Bu nedenle, gitmeden önce eski olan ve asker telefonu diye nitelendirilen telefonlardan almanızı önermekteyiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?