asd
Pazar, Temmuz 21, 2024
AnasayfaYurt DışıAlmanya Üniversitelerine Nasıl Başvurulur? Yurt Dışında Eğitim

Almanya Üniversitelerine Nasıl Başvurulur? Yurt Dışında Eğitim

Almanya’da Üniversiteye Nasıl  Başvuru Yapılır?

Almanya’da iyi üniversite araştırması yapan gençler, nitelikli bir eğitim gerektiğinde birçok meslek için bu ülkeyi tercih etmektedir. Almanya’da iyi üniversiteler vardır. Özellikle kariyerini bilimsel olarak geliştirmek isteyenler için son derece önemli olan Almanya’nın eğitim alanında ve özellikle araştırma alanında önemli yatırımların yapıldığı Avrupa’nın ekonomik olarak en güçlü ülkelerinden biri olduğunu düşünüyorsanız, Almanya’da üniversite okumak mükemmel bir seçimdir.
Alman hükümetinin yoğun bir şekilde odaklandığı konu tam olarak araştırmalardır. Nanoteknoloji, biyoteknoloji ve bilgisayar bilimleri gibi alanlarda 2010 yılına kadar araştırma kurumlarına sağlanan fonlar %3 oranında artırılmıştır.
Almanya’da 190.000’i yabancı olmak üzere 1.765 milyon öğrenci bulunmaktadır. Münih’in iki üniversitesi, teknik üniversitesi Technische Universitat Munchen ve Ludwig-Maximilian, Şanghay’daki Jiao Tong üniversitesi tarafından derlenen sıralamaya göre dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında ilk 50’de yer alıyor.

YÖK Denkliği Olan Almanya Üniversiteleri

Almanyada üni okumak ve eğitim almayı düşünenler için Alman üniversiteleri, yabancı öğrencilere eğitim programlarını yürütmeleri için bir Öğretmen desteği gibi çeşitli yardım çözümleri sunar. Almanyada üniversite okuma şartları nelerdir bir göz atalım.
Almanya’da 3 yılda lisans veren Universitaten ve hatta multidisipliner Hochschulen vardır, Master’ların süresi ise 5 yıldır. Alman üniversite sistemi de 3+2 ile üniversite reformunun gereklerini yerine getiriyor ancak Almanya’daki diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak reform tam olarak uygulanmıyor ve bazen eski üniversite sistemini bulmak mümkün olabiliyor.
Almanya’da şirketlere yönelik Fachhochschulen aracılığıyla eğitim almak da mümkündür ve bu nedenle bu enstitülerden birinde alınan eğitim daha spesifiktir, yani belirli profesyonel figürleri yetiştirmektedir.
YÖK denkliği olan Almanya üniversiteleri Erasmus kapsamında öğrenci değişimi yapan üniversiteler olduğu gibi, üstün başarılı öğrenciler için de değişiklik göstermektedir. Son derece çeşitli olan branşlara göre öğrencilerin değişim ve dönüşümleri dışında denklik sınavına girilerek diploma geçerliliği sağlanabilmektedir.

Almanya Üniversite Okuma Şartları

Bazı fakülteler, kamu sektöründeki rolleri doldurmak için eyalet veya Staatsexam dereceleri sağlar. Almanya üniversite okuma şartları için üniversite derslerinin Eylül veya Ocak aylarında başlayan sömestrlerde düzenlendiği unutulmamalıdır. Bir Alman üniversitesine kaydolmak için tek ihtiyacınız olan bir lise diploması ve gerekli Almanca dili veya dillerinin sertifikasıdır. Kayıt olmak için, talep ettikten sonra bir başvuru anketi alacaksınız. Almanya’da okumak istiyorsanız, doğrudan gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin sekreterliği ile iletişime geçmenizi öneririz. Üniversitenin merkezi sistem sitesi – ZVS – sınırlı sayıda fakülte ile iletişim kurmak için kullanışlıdır.
Bu konuda kurslardan eğitim alabilirsiniz. Kurslar Almanca olarak verilmektedir, ancak bazı üniversitelerde İngilizce olarak bazı kurslar bulunmaktadır. Almanya’da okumak için TestDaF veya DSH aracılığıyla Almanca dil sertifikası almak faydalı olacaktır .

Almanya Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Almanya üniversiteleri başvuru tarihleri de son derece değişkendir. Başvurular için son tarih Haziran başı ile 15 Temmuz arasındadır. Kabul bildirimi ise Ağustos ve Eylül ayları arasında gelir. Yaz dönemi için de başvuru süreci Aralık başı ile 15 Ocak arasındadır. Kabul bildirimi ise Şubat ve Mart ayları arasındadır.
Başvuru online olarak yapılabildiği gibi şahsen de yapılabilir. Önemli olan kabul mektubunun alınması ve bunun eksikliğinin giderilmesinin sağlanmasıdır. Sonraki süreçte gereken evrakların tamamlanmasının ardından kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Almanya’da üniversite eğitimi için öğrenci vizesi ve oturum izni gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu işlemler için başarılı bir şekilde süreci takip ederek çözüm bulabilirsiniz.

Almanya’da Üniversite Fiyatları

Almanya’da okumak ve aynı zamanda üniversite şehirlerinden birinde yaşamak için, muhtemelen diğer öğrencilerle paylaşılacak bir stüdyo dairenin aylık 650,00 € tutabileceğini düşünmek gerekir. Yemek için ayda ortalama 150,00 Euro hizmet veriyorlar. Genel olarak yemek ve konaklama için yılda yaklaşık 9.000 Euroluk bir harcama öngörmek gerekiyor. Üniversite ücretleri 2006 yılında uygulamaya konmuştur ve miktarları bir Ülkeden diğerine değişmektedir.

Almanya’da En Ucuz Üniversite

Almanya’da en ucuz üniversite  tercih edilen bölüme göre değişmektedir. Daha spesifik olarak, Almanya’da şunları bulabilirsiniz:
  • Universität (Üniversite)
  • Fachhochschule (Scientific Higher Institute)
  • Technische Universität / Technische Hochschule (Politechnic Üniversitesi)
  • Kunsthochschule (Güzel Sanatlar Akademisi)
  • Musikhochschule (Müzik Konservatuarı)
  • Gesamthochschule (Birleşik Üniversite Devlet Yönetimi)
  • Hoschälegoschule Hochävers Üniversitesi (Unified University) Verwaltungs için Öğretmen Eğitimi )
  • Berufsakademien (Meslek Akademileri)
Üniversite kursları bir diploma, bir öğretim sınavı veya bir devlet sınavı  ile sona erer. Bu dersler için üniversite ücreti ödenmez. Üniversite kartı, kitapçık ve çeşitli sertifikalar için yalnızca yıllık bir sosyal katkı gereklidir. Üniversite dersleri en az 8 sömestr sürer ve 2 döneme ayrılır. Birinci aşamayı tamamlayan öğrencilere Zwischenprüfung veya Vordiplom diploması verilir. Katılımın yoğun olması kapalı sayının uygulanmasını zorunlu kıldı. Genellikle, kabul final sınavının notu ve bekleme listesinde geçirilen süre esas alınarak verilir. Bazı fakültelerde yetenek testleri ve seçmeli mülakat da yapılmaktadır.

Almanya Sınavsız Üniversite

Almanya sınavsız üniversite eğitimi konusunda son derece esnektir. Üniversiteler kendi aralarında bölüm sınavı düzenlemektedir. Ancak temel şart lise diploması ve iyi derece Almanca ya da İngilizce bilgisidir. 

Almanya 2 Yıllık Üniversiteler

Almanya 2 yıllık üniversiteler olan bir eğitim sistemine sahip değildir. Üniversitelerde 3 yıllık bir eğitim vardır. Sonrasında ise 2 yıllık master ve doktora eğitimleriyle eğitim tamamlanmaktadır.

Almanya’da Üniversite Kazanmak

Eğitim sistemi Türkiye’de alışkın olduğunuzdan farklıdır. Bu yüzden üniversite kazanma kavramı da değişiktir. Erasmus ile Almanya’ya gönderen üniversiteler Türkiye’de de vardır. Ancak Türkiye’de mezun olunan lise diplomasıyla birlikte üniversitelere başvuru yapılır. Eğer nitelikleriniz ve şartlarınız uygunsa kabul mektubu alırsınız. Kabul mektubu sonucunda da gereken işlemler süreci başlar.

Almanya’ya Gönderen Üniversiteler

Az önce de bahsettiğimiz gibi Almanya’da üniversite kazanmak son derece farklı bir kavramdır. Bu yüzden eğitim için ilgilendiğiniz bölümün bulunduğu üniversiteye başvuru mektubu yazarak diğer gerekenleri tamamlamanız gerekmektedir. Üniversite eğitimi için her üniversitenin politikası farklıdır. Gerek burs imkanları gerekse ilgili bölümün Erasmus seçenekleri için üniversiteden detaylı bilgi alabilirsiniz.
Eğitim ve kalacak yer konusunda birçok imkan sunulan üniversitelerde çok sayıda özel burs vardır. Bu burslardan yararlanmak için öğrencinin ders durumu ve genel ders bilgileri son derece önemlidir.

Almanya’da İyi Üniversiteler

Bilimsel araştırmalar söz konusu olduğunda dikkat çeken çok sayıda üniversite vardır. Almanya’da iyi üniversiteler vardır ve bunlar eğitim alacağınız bölüme göre değişmektedir. Bu yüzden her durumda farklı bir üniversite gündeme gelecektir.

Almanya Sporcu Bursu Veren Üniversiteler

Tüm disiplinlerin öğrencileri, lisans öğrencileri ve mezunları için  burs 1-2 yıllık yüksek lisans veya yüksek lisans derecesini kapsar. Miktarı ayda yaklaşık 750 Euro (artı sağlık sigortası, seyahat masrafları, eğitim materyalleri için bir katkı), dönem Ekim ayının başından (yerinde bir Almanca dil kursuna katılırsanız daha erken) Temmuz ayının sonuna kadar (24 aya kadar uzatılabilir), çalışma dili Almanca veya İngilizce’dir. Son başvuru tarihi her yıl 1 Aralık’tır.
Almanya sporcu bursu veren üniversiteler gibi Mimarlık, Gösteri Sanatları, Görsel Sanatlar ve Müzik öğrencileri, lisans öğrencileri ve mezunları için 1-2 yıllık yüksek lisans veya yüksek lisans derecesini veya ileri bir kursu kapsayan destek miktarı ayda yaklaşık 750 euro’dur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?