Cuma, Haziran 14, 2024
AnasayfaSağlıkAkciğer Kanseri İlk Evre Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri İlk Evre Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri ilk safha semptomları yerleşim yerine göre farklılık gösterebilir. Akciğere ait üst kısma yerleşmiş olan bir kitle, bazı sinirlere baskı yaparak omuzda ve kolda ağrıya, ses kısıklığına ve göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Bu gibi belirtiler birçok hastalıkta görülebileceği gibi ihmal edilmemelidir. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, iskelet sistemi ağrısına ve şikayetlere yol açabilmektedir. Bu belirtilerin vakti birkaç haftayı aşıyorsa en yakın zamanda hekime gidilmelidir. Akciğer kanserinin ilk evre belirtileri çeşitlilik gösterir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Sürekli devam eden nefes darlığı
  • Hırıltılı solunum
  • Yutmada güçlük çekme
  • Ses kısıklığı
  • Göğüste oluşan ağrı
  • Geçmeyen ve düzelmeyen öksürük
  • İştah kaybı ve zayıflama
  • Kanlı balgam

Akciğer Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin safhaları hastaya kanser tanısı konduktan sonra hekim tarafından öncelikle hastalığın yaygınlığı veya hangi aşamada olduğu saptanacaktır. Hastalık akciğerin ufak bir bölgesinde yar alıyorsa birinci evre, en yakın lenf bezlerine atlamış ise ikinci evre, akciğer içinde yer alıp akciğeri saran zara veya iki akciğer arasındaki boşluğa veya bu bölgedeki bezlere yayılmış ise üçüncü evredir. Karaciğer, kemik ve böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayılmışsa da dördüncü evre olarak adlandırılır.

Safhanın doğrulunun belirlenmesi için hekimin akciğer röntgeni, toraks ve batın bilgisayarlı tomografi veya magnetik rezonans görüntülemesi, kemik taraması veya beyin bilgisayarlı tomografi talebi gerekebilir. Hastalığın ameliyat açısından uygun evrede olup olmadığını anlamak için mediastinoskopi denen, yani boyundan yapılan bir kesiyle mediasten boşluğuna ışıklı borularla bakılması ve bunun yapıldığı sırada lenf bezlerinden örnek alınmasını gerektiren bir tetkik yapılabilir.

Tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Nedir?

Ufak hücreli akciğer kanseri, tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık olarak %15 kısmını oluşturan ve hemen hemen çoğunun sebebi sigara içmek olan bir bir rahatsızlıktır. Küçük hücreli akciğer kanseri hücreleri, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerine nazaran daha hızlı büyüme ve daha erken metastaz yapma özelliklerine sahiptir. Küçük hücreli akciğer kanseri hastalığı, tanı yapıldığı zaman genel olarak dördüncü evrede yer alır ve bu kanser türünün tedavisinde kullanılabilecek ilaç türleri, diğer akciğer kanserlerine göre daha kısıtlıdır.

Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin sebepleri birden fazladır. En büyük nedenlerinden biri sigara olsa da içmeyenlerde de akciğer kanserine rastlanmaktadır. Hemen hemen tüm akciğer kanseri vakalarına bakıldığında %15’lik dilime ait insanlar hiç sigara içmemiş insanlardır. Sigaradan uzak durularak da on yıl içerisinde akciğer kanserine yakalanma riski yüzde elli azalmaktadır. Sigaranın dışında; genetik geçiş, radon gazı, asbest, hava kirliliği akciğer kanseri nedenlerindendir. Verem türü bazı akciğer rahatsızlıkları, akciğerlere radyoterapi uygulanması bu riski artırmaktadır. İçme sularında yer alan yüksek düzeyde arsenik maddesi olması da önemli bir nedendir. Akciğer kanserinin ilk evre belirtileri yaşanmadan öncesinde aslında bu gibi durumların her insanın başına gelebileceği ihtimaline karşılık düzenli sağlık muayenesi yaptırmada fayda vardır. Kadınların da giderek daha fazla sigara tüketmesi ile son yıllarda akciğer kanserinde ve diğer rahatsızlıklarda artış görülmektedir.

Akciğer Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Akciğer kanserinden sakınmanın yöntemleri her şeyden önce hastalık olsun ya da olmasın hiç fark gözetmeksizin sağlıklı ve düzenli yaşamdır. Akciğer kanseri oluşumu tek bir neden bağlı tutulamaz. Yapılan araştırmalar sonucunda akciğer kanserinin nedeni birden fazladır. Bunun büyük bir bölümü tütün kullanımıyla alakalıdır. Akciğer kanseri bulaşıcı değildir. Bazı insanların akciğer kanseri ihtimali olma ihtimali diğerlerinden daha fazla olabilir. Bu yüzden akciğer kanseri ilk evre belirtileri yaşanmasa bile düzenli sağlık muayenesi yapılarak birey sağlığını güvence altına almalıdır. Beslenme, sağlıklı ve düzenli bir yaşam ve sağlık muayenesi hastalıktan korunma ve tedbir alma konusunda çok önemlidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?