Adetliyken Ağda Yapılır Mı? | Süper Fırsatlar

Adetliyken Ağda Yapılır Mı?

Her kadın aylık periyotlar halinde adet dönemine girmektedir. Aylık periyotlar halinde yaşanan adet döneminde hormon değişiklikleri ve dengesizlikleri yaşanmaktadır. Bu nedenle regl döneminde ya da regle yakın dönemlerde meme uçlarında, karın bölgesinde, kasık bölgesinde, bel bölgesinde ve kişiden kişiye değişebilecek bölgelerde hassasiyet yaşanmaktadır. Bu hassasiyet sebebiyle adetliyken ya da adet dönemine yakın günlerde ağda yapmak daha fazla acıya sebep olabilmektedir. Ancak adet dönemi ya da adete yaklaşılan dönemde ağda yaptırmanın sağlık açısından bir sakıncası yoktur.

Adet Periyoduna Göre Ağda Nasıl Yapılmalıdır?

Aylık olarak adet alınan döneme göre ağda periyodu kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Adet döneminde ya da adete yakın dönemlerde vücudun belirli bölgelerinde hassasiyet yaşanması sebebiyle ağda yaptırmak çok daha acılı bir hal alabilmektedir. Vücutta oluşan hormon dengesizliği sebebiyle adet dönemi öncesindeki 3 gün çok daha gergin ve hassas hissedilebilmektedir. Adet dönemi öncesindeki 3 gün ağda yaptırmak bu sebeple çok daha acılı bir hal alabilmektedir. Ağda yaptırmak isteyenler adet döneminden çnceki 4-5 günde ya da adet bitiminden sonraki günlerde ağda yaptırmalıdır. Böylelikle adet dönemine göre çok daha az acılı bir şekilde ağda işlemi yapılabilmektedir.

Kan tahlili aç karnına mı yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Adet Dönemi Öncesinde Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Yaşanmaktadır?

Adet dönemi öncesinde ve sonrasındaki değişimler kadın vücudunda belli başlı farklılıklar şekilinde görülmektedir. Adet dönemi her kadın için farklı tarihte olduğu gibi yaşanan değişiklikler de farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel itibarıyla her kadın adet dönemine girerken hormonlarında bazı dengesizlikler yaşamaktadır. Bu dengesizlikler psikolojik olarak yaşandığı gibi fiziksel olarak da yaşanmaktadır. Hormon dengsizlikleri ve adet öncesinde vücutta atılamayan su memelerde hassasiyete sebep olmaktadır. Aynı zamanda vücutta yumurtanın atılmaya başlaması bel ağrısı, kasık ağrısı, karın bölgesinde şişlik, halsizlik ve iştahsızlığa sebep olabilmektedir.

Adet Dönemindeki Kasık Ağrılarının Sebebi Nedir?

Adet döneminde karın ve kasık bölgesinde ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrı ay boyuncaki beslenme şekline, yapılan işe, yorgunluğa, hareket dengesine ve vücudun soğuk almasına göre değişiklik göstermektedir. Her kadında adet ağrısı görülmezken bazı kadınlar adet dönemlerini çok ağrılı geçirebilmektedir. Ağrının sebebi atılması gereken kanın sökülememesi, ay boyunca ayaklar üşütme, beslenme şeklinin baharatlı ve acı yiyecek ağırlıklı olması olabilmektedir. Adet döneminde yaşanan ağrıların çok şiddetli olması, adetliyken ağrıdan bayılmak, halsiz düşmek ya da normalin üzerinde ve ağır bir adet dönemi geçirmek bazı kadın hastalıklarının da habercisi olabilmektedir. Bu sebeple adetliyken yaşanan şiddetli ağrılarda kadın doğum doktoru ya da jinekologlara başvurmak en doğru karar olacaktır.

Adet Dönemindeki Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Her ay adet döneminde yaşanan kasık ağrıları bazı kadınlarda şiddetli görülürken bazı kadınlarda hiç görülmez. Adet dönemi boyunca kasık ağrıları sık görülen bir problem olduğu için ağrının şiddetine göre tedavi uygulanması gerekmektedir. Kasık ağrısının şiddeti her ayki gibi normal geçiyorsa kişinin ağrı kesici alması uygundur. Ancak alınan ağrı kesinin yan etkileri ve dozuna dikkat edilmelidir. İlaç kullanımının yanı sıra sıcak su torbası kullanmak da ağrının hafiflemesinde etkili olacaktır. Ancak sıcak su torbası ayaklara konulmalı, kasık bölgesine konulmamalıdır. Ayrıca ılık duş almak ve istirahat etmek de ağrının şiddetinin azalmasını sağlayacaktır. Bu yöntemlerin yanı sıra papatya, lavanta, kekik gibi doğal bitkilerin çaylarının tüketilmesi de rahatlatıcı etki vereceğinden ağrının azalmasında etkili olacaktır.


Konu hakkındaki Soru, Öneri ve Görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Güncel Personel, Memur ve İşçi alımı haberlerini en hızlı şekilde öğrenmek için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için TIKLAYIN!

ALAKALI YAZILAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir