Cuma, Haziran 21, 2024
AnasayfaDinVesveseden Kurtulmak İçin Okunacak Dua Hangisidir?

Vesveseden Kurtulmak İçin Okunacak Dua Hangisidir?

Vesveseden uzak durmak için dua arayan kişiler Nas Suresi’ni okuyabilirler. Bu surenin okunuşu şu şekildedir:

Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nâs. Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

Koruyucu sureler arasında yer alan Nas Suresi kişileri pek çok şerden uzak tuttuğuna inanılan bir suredir. Kuran’ı Kerim’in son üç suresi olan İhlas, Felak ve Nas sureleri gün içerisinde sık sık okunarak vesvesede kaçınılabilir. Vesveseden korunmak için dua etmek inançlı kişilerin sıklıkla başvurduğu bir yoldur.

Kalbinizdeki Vesveseden Kurtulmak İçin Dua Var Mı?

Kalpteki vesveseyi yok eden dua günde üç defa okunan bir dua olarak bilinir. Bu dua peyderpey okunmalıdır. Sabahları okunan kısım şu şekildedir:

Ve kul rabbi eûzu bike min hemezâtiş şeyâtîn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûni.

Gün içinde okunan kısım şudur:

Ellezîne kâle lehumun nâsu innen nâse kad cemeû lekum fahşevhum fe zâdehum îmânâ ve kâlû hasbunâllâhu ve ni’mel vekîl.

Bu duanın gece okunan kısmı diğerlerine göre daha uzundur. Gece yatmadan evvel otuz üçer defa Elhamdülillah, Sübhanallah ve Allahu ekber denir. Sonrasında birer kez İnşirah, Felak ve Nas sureleri okunur. Bu duaları tamamlayan kişi en nihayetinde kelime-i şehadet getirip uyur.

Panik atak için okunacak dua hangisidir? Merak edilenleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Abdest Sırasında Vesveye Düşen Ne Yapmalı?

Abdest alırken vesveseye düşen kişiler yeniden abdest almak durumunda değillerdir. Aynı şey gusül için de geçerlidir. Vesveseler aslında pek de ciddiye alınacak şeyler değildir. Zira bu düşünceler yalnızca ciddiye alındıkça büyürler ve etkilerini artırırlar.

Kişilerin içlerine düşen şüphe hissi çoğu zaman herhangi bir şeye dayanmaz, yani asılsızdır. Şayet kişiler vesveseden kurtulamıyorsa Felak ve Nas surelerini okuyabilir. Buna rağmen ilerleme kaydedilemiyorsa psikolojik destek alınabilir. Vesveseden korunmak için dua etmek manevi anlamda kişileri rahatlatabilir ancak her daim tedavi vaadinden bulunamaz.

Vesvese Kişileri Günaha Sokar Mı?

Vesvese ve günah kavramları arasında bir bağ yoktur. İslam dinine göre Allah tüm kullarına sadece onların kaldırabileceği kadar sorumluluk verir. Yani kullar güçleriyle doğru orantılı olacak şekilde sorumluluk üstlenirler. Durum böyle olunca vesveseler kişileri imanlarına bir zarar vermez.

Vesveseler sadece düşünce boyutunda oldukları için Allah, kullarını bu düşüncelerinden sorumlu tutmamaktadır. Vesveselerin dışa vurulmaları günah teşkil edebilir. Böylesi bir durumda kişiler samimi bir şekilde tövbe etmelidir. Bu sayede günahları affedilebilir.

Evhamdan Kurtulmak İçin Hangi Sure Okunur?

Kaygıdan kurtulmak için okunan sure Müminun Suresi’dir. Bu surenin sadece doksan yedi ve doksan sekizince ayetleri okunur. Bahsi geçen ayetler şöyledir:

Ve kul rabbi euzu bike min hemezatiş şeyatin. Ve euzu bike rabbi ey yahdurun.

Allah’a sığınmak için hemen her durumda okunabilecek bu sure özellikle kaygılı anlarda epey etkili olabilir. Hemen herkes gün içinde kendini endişe içinde bulabilir. İnançlı kişiler bu durumda dua ederek yüreklerini ferahlatabilirler.

Korkuya Hangi Dua İyi Gelir?

Korkuyu geçiren dua şudur:

Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.

Gece uyumadan evvel ya da korku dolu herhangi bir anda besmele çekilerek bu dua üç kere okunabilir. Bu sayede kişilerin içlerindeki korku duygusu yok olabilir. Vesveseden korunmak için dua arayanlar da bu duaya yönelebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?