Pazartesi, Haziran 17, 2024
AnasayfaSağlıkTiroid Nodülü Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Nodülü Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid düğümcüğü kanseri semptomları ilk evrelerde belirti vermemektedir. Tiroid nodülü kanseri belirtileri çeşitlilik gösterir ve kendi içerisinde gruplara ayrılır. Tiroid nodülü kanseri belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Cinsel isteksizlik
 • Boyun bölgesinde yumrular ve şişlikler
 • Sinirlilik
 • Nefes almada zorlanma
 • Kilo artışı
 • Ses kısıklığı
 • Yorgunluk
 • Yutmada güçlük yaşama
 • Kan ve kolesterol değerlerinde düşüş
 • Kemik erimesi problemi
 • Boyundan kulaklara doğru ağrılar

Tiroid Nodülü Kanseri Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tiroid düğümcüğü kanseri iyileştirmesi bir ekip çalışması sonucu yapılır. Bu hekim grubunda; endokrin cerrah, endokrinolog, nükleer tıp uzmanı, patolog ve radyolog bulunur. Tiroid cerrahisi ise oldukça titizlik ve hassasiyet gerektirir. Bunun nedeni ise tiroid bezinin ses telleri ve paratiroidi bezlerine komşu olmasıdır. Tiroid nodülü kanseri tedavisi cerrahi ile başlar ve bu durum tiroidin tamamının alınması anlamına gelir. Tiroidin yüzde doksan beşi ve aşağısı alındı ise hastalığın ardından yapılacak olan radyoaktif iyot uygulamasının etkinliği azalır ve bundan dolayı tedaviden önce ikinci bir operasyon gerekli hale gelir.

Tecrübeli cerrahlarca tiroid kanserinin operasyon sırasında fark edilmesi %90 oranında mümkündür. Fakat şüphe edilen durumlarda ya da çok küçük odakların tespiti ameliyata çağrılan patoloğun operasyon sırasında dokuyu dondurarak incelemesi ile mümkün olur.

Prostat kanserinin kemiklere sıçramasının belirtileri nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Tiroid Nodülü Kanseri Cerrahisindeki Yöntemler

Tiroid düğümcüğü kanseri operasyonunda yöntemler her hasta için en güvenli ve en başarılı sonucu verecek şekilde uygulanır. Bu uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Minimal invaziv tiroid cerrahisi. Bu yöntem dokuya en az zarar verebilecek tiroid cerrahisi yöntemidir.
 • Çıkarılan nodül ameliyathanede incelenerek, elde edilen verilere göre uygun bir ameliyat yöntemi belirleniyor.
 • Ameliyat sonrasında sesin korunabilmesi için ameliyat sırasında ses tellerine giden sinirler nöromonitoring denen bir cihazla izlenerek korunmaktadır.

Tiroid Nodülü Kanserinde Evreleme Nasıl Yapılır?

Tiroid düğümcüğü kanserinde aşamalar kanser teşhis edildiği zaman belirlenir. Bunun sayesinde uygulanacak olan tedavi süreci belli olur. Evreleme, kanserin tiroide ya da vücudun başka bölgelerine sıçramasına ve yayılım söz konusu olduysa vücudun hangi bölgelerine yayıldığına göre belirlenir. Tiroid nodülü kanseri belirtileri kesinleştikten sonra evreleme aşamasına geçilir bu aşama da bittikten sonra hastalığın derinlik ve genişlik ölçümü yapılır. Zaman zaman teşhis anında kanserin aşaması belirlenebilir ya da bundan emin olmak için ilave testlerin uygulanması gerekir. Bu aşama da bittikten sonra tiroid ve kanserin yayılım durumuna göre etkin tedavi uygulamasına başlanır.

Evreleme yapılınca hastalığın genişleme alanı ve ne kadar tehlikeli olabileceğini bilmek çok önemlidir. Sıfırdan dörde kadar ilerleyen evreler kanserin ilerleme derecesini göstermektedir. Kanserin en ileri safhası IV rakamı ile ifade edilmektedir. 0 evresi kanserin erken aşamada olduğunu gösterir. Tiroid nodülü kanserinde evreleme diğer kanser türlerinden daha farklı olarak hastanın yaşı ve alt türüne göre yapılır.

Tiroid Nodülü Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Tiroit düğümcüğü kanserinde erken tanının önemi hastalığın safhalarının belirlenmesi ve iyileşme ihtimali açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Tiroid nodülü kanseri için teşhisler ultrason ile konulabilmektedir. Hastalık kesinleştikten sonra ise tiroid kanseri hastalığı biyopsisi ile birlikte bu sıkıntılı ve sancılı süreçte yaşanan zorluklardan hastalar kurtulabilmektedirler. Tiroid nodülü kanseri belirtileri ne kadar erken teşhis edilirse hastalığa dair sıkıntılardan tedavi yöntemiyle kurtulma ihtimali o kadar yüksektir. Nodül çok fazla büyümeden biyopsi yapıldığından dolayı hasta herhangi bir kalıcı problem yaşamadan bundan sonraki hayatına daha rahat bir şekilde devam edebilmektedir. İşte bu noktada üzerinde durulması gereken en önemli şey erken teşhis yöntemidir. Bulgular kesinleşmeden önce herkesin bilmesi gereken en önemli ve kritik nokta her bireyin vücudunu önce kendisi tanıması gerekir. Birey vücudunu ne kadar çok tanırsa erken teşhisin yapılabilme ihtimali ve kişinin vücudundaki değişikliklerin farkında olma durumu o kadar yüksektir. Vücutta ortaya çıkan farklı bir durum hissedildiği andan itibaren bu hal önemsenerek önlemler alınmalı ve vakit kaybetmeden hastane, sağlık ocağı, poliklinik ve bu gibi sağlık kuruluşlarına derhal gidilmesi ve bir hekime danışılması gerekir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?