asd
Cuma, Temmuz 19, 2024
AnasayfaGenelTavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği

Türkiye’de özellikle tarımla uğraşan ya da hayvancılık yapan üreticilere özel devlet destekleri bulunuyor. Üreticinin üretimine devam edebilmesi ve kaliteli ürünlerin hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarında yer alabilmesi için verilen Tavuk çiftliği kredisi ve prefabrik hazır kurulum devlet desteğiile üreticinin zor durumda kalmasının önüne geçilmek isteniyor. Tavuk çiftliği kredileri özel bankalar tarafından da sağlanabiliyor.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftliği kurma projesi, kurulumu yapacak kişinin istekleri doğrultusunda özelleştirilebilmektedir. Eğer kişi 300-500 arasında değişecek tavukla çiftlik açmak istiyorsa, o zaman büyük çaplı profesyonel bir çiftlik kurulumuna gerek olmamaktadır. Kişi yapacağı işin büyüklüğüne karar verdikten sonra, hibe şartlarını ve kredi seçeneklerini incelemelidir. Tavuk çiftliği açmak isteyen üreticinin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus da çiftliğin açılacağı arazinin temin edilmesidir. Kişinin uygun arazisi varsa direkt olarak başvuru ve işlemlere başlayabilir. Kişi çiftlik kurmak için İl Özel İdaresine bir dilekçe yazmalı ve arazisinin uygun olup olmadığını öğrenmelidir. İncelemeler sırasında arazinizde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

  • Arazi kişinin adına mı kayıtlı?
  • Kira sözleşmesi var mı?
  • Arazi meskûn mahal mi?
  • Kullanılacak arazinin en yakın yerleşim merkezine uzaklığı ne kadar?
  • Çiftliğin elektrik ve su şebekesi var mı?
  • Arazide kurulabilecek tavuk çiftliğinin kapasitesi kaç tavuk alır?

Kişi bu aşamada başka yasal prosedürlere takılabilir ya da TEDAŞ gibi başka kurumlarla görüşme yapmak isteyebilir. Bu durumda eğer bu işlerle uğraşma istemezseniz, bu işleri profesyonel olarak çözen şirketlerden de yardım alabilirsiniz.

Ayrıca tarım kredi tavuk yemi fiyatları 2021 bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Organik Tavuk Çiftliği Kurmak Kazançlı Bir İş Mi?

Son yıllarda Türkiye’de ve hatta Dünya’da doğal olana, toprağa ve fabrika ürünü olmayan her şeye doğru bir yöneliş hareketi başladı. Metropollerde bile kurulan organik pazarlarla, büyük şehirlerin merkezlerine doğal köy ürünleri götürülebilir oldu. Bu iş için en etkili satış yollarından biri de internet satışı olarak ortaya çıkıyor. 50-100 kadar tavukla bile yapılabilecek salma tavuk projesi, son zamanların hem üretici hem de tüketici tarafından en çok tercih edilen alanlarından biri.

Büyük çiftliklerde tavukların hep aynı alanda kalması gezen tavuk projelerinin daha da öne çıkmasını sağladı. Organik tavuk çiftliği üretiminin en iyi tarafı, organik ürünlerin pazarda bulduğu değerin diğer ürünlerin iki ya da üç katı olabilmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki organik ürün pazarı endüstriyel ürün pazarı kadar geniş kitleye hitap etmemektedir. Bu sebeple, organik üretim yapmak isteyen kişi her şeyden önce satış yapacağı kanalları kesinleştirmelidir.

Tavuk Çiftliği Kurmak İsteyenlere Hibe Veriliyor Mu?

Tavuk çiftliği kurmak isteyen ancak maddi gücü tüm hazırlık ve kurulum masraflarını karşılamaya yetmeyen kişiler için devlet desteği mevcut. Tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hibe veren Kırsal Kalkınma Kurumu, üreticilere üç farklı destek paketi sunmaktadır. Bu destekler şöyle sıralanabilir:

  • 101-3: Kanatlı hayvan eti üreten tarımsal işletme desteği.
  • 101-4: Yumurta üreten tarımsal işletme desteği.
  • 103-3: Kanatlı et ve e ürünlerini işleyen ve pazarlayan işletme desteği.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği İçin KOSGEB Desteği Sağlanabilir mi?

Ülke çapında pek çok girişimci ve üreticiye destek olan KODGEP, hayvan satın almak isteyen üreticiye direkt olarak bu hayvanların satın alınması yoluyla destek olmamaktadır. Kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilen KOSGEP desteği, 32 saatlik eğitime katılan üreticiler için sağlanan kodlar aracılığıyla yapılmaktadır. KOSGEP, verdiği kodlar ile tavuk çiftliği açmak isteyenlere, kümes hayvanı yetiştiriciliği, etlerini ve ürünlerini saklama ya da işleme konularında destek vermektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?