Perşembe, Aralık 7, 2023
AnasayfaEkonomiTarım Makineleri Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Tarım Makineleri Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından vatandaşı tarıma yönetmek için çok çeşitli hibe ve destekler verilmektedir. Tarımda en önemli giderlerden birisi de tarım makineleridir. Son dönemde ülke genelinde tarım makinalarının kullanımı artmıştır. Tarımda makineleşme verimlilik açısından büyük önem arz etmekte. Tarım ve Orman bakanlığı tarafından verilen tarım makineleri hibeleriyle çiftçimiz daha verimli üretim yapabilmektedir. Tarım makineleri hibe yardımları kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programıyla birlikte çiftçimize gerekli araç, makine ve ekipmanları sağlamaktadır. Tarım makineleri hibe yardımı şartları genelinde tarım makine ve ekipmanları için çiftçiye %50 oranında hibe verilecektir. Toplamda tarım alanında 10 milyar TL karşılıksız hibe desteğiyle tarım tekrardan ayağa kalkmaya başlamıştır.

Tarım Makineleri Hibe Desteği Alacak Makineler

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen tarım makineleri hibe yardımları kategorisindeki makinelere %50 oranında hibe verilmektedir. Toplamda 41 adet olarak verilen listedeki ekipmanlar çiftçilerin işlerinde en çok yardımcı olabilecek teknolojik aletlerdir. Bu alet ve ekipmanlar şöyle listelenmiştir. Anıza ekim makinesi, gemilerde soğuk depo, arıcılık makine ve aletleri, hasatta kullanılan verim ölçer kiti, kimyasal gübre makinesi, motorlu tırpan, sap bölme makinesi,  pamuk toplama aleti,  pancar çıkarma makinesi, canlı balık tankı, çiftlik gübresi dağıtma aracı, çim biçme makinesi, dal kesme makinesi, diskli yuvarlak tırmık, el traktörü, patates çıkarma makinesi, mibzer, çekirdek kurutma aletleri, dip kazan, fındık toplama makinesi, küçük bahçe traktörü,  file sistemi kurulması, süt sağım üniteleri ve soğutma tankı,  sap toplamalı saman aracı,  silaj makinesi, su ürünlerini buzlama makinesi, su ürünleri için kuluçka dolabı,  süt analiz makinesi, taş toplama makinesi, Zeytin hasat aleti, balya makinesi , biçerbağlar,  pülverizatör aracı. Listede yer alan makinelerin hepsi tarım makineleri hibe yardımı alabilecek makinelerdir.

Ayrıca devlet ağaçlandırma hibe destekleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Tarım Makineleri Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Tarım makineleri hibesi başvurusu için gerekli evrakları hazırlayıp bağlı olduğunuz Tarım Genel Müdürlükleri’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Tarım makineleri hibe desteği başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Makine ve ekipman bilgi belgesi,
 • ÇKS belgesi,
 • Tarım kooperatifleri için yönetim kurulu tarafından defterlerde isimleri yazan üyeler için arazi miktarları istenir,
 • Teknik şartname çıkartılmalıdır,
 • Piyasa fiyatları araştırması belgesi,
 • Tüzel kişiler için başvuru yapılan yetkili kurul kararı ve başvuru yapan kişinin başvuru için yetkilendirdiği kişinin imza sirküsü gerekir.

Ayrıca hibelerin dışında ihtiyaçlarınız için düşük faizli tarım kredilerine de başvurabilirsiniz. Devlet tarafından desteklenen düşük faizli krediler de çiftçilerin işini fazlasıyla görmektedir.

Tarım Makineleri İçin Hibe Desteğine Başvurma Şartları

Devlet destekli tarım makineleri hibesi çiftçilerin üretim yapabilmeleri için büyük fırsatlar içermekte. Elbette tarım makineleri hibesi almak için bazı şartlar vardır. Bu şartları taşıyan vatandaşlar kolaylıkla bağlı oldukları Tarım Müdürlüğü’nden başvurularını yapıp hibe almaya hak kazanabilirler. Tarım makineleri hibe desteği için karşılıksız maddi destek almak için şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Alınacak makine için, ilgili kurumca istenen şartlarda makine üreticilerinde fiyat bilgisi almış olmak ve en uygun fiyatı veren kurumdan makineyi almak,
 • Eğer kredi türünden destek alınıyorsa teminat gösterilmesi gerekir,
 • Belirli hibe türünden faydalanmak için uygun kursları tamamlayıp, o hibe türü için gerekli sertifikayı almak,
 • Çiftçi belgesine edinmek,
 • Bilanço kuralları içerisinde aktiflik gösteren bir tarım işletmesi ise birkaç yıla ait bilançoları sunabilmek,
 • Tarım hibesi ile alınacak makineleri amacı dışında kullanmayacaklarına dair temin vermek.

Yukarıdaki şartları taşıyan vatandaşlar tarım makineleri hibe desteği almak için başvuruda bulunabilecekler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?