asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaGenelTarım Kredi Tavuk Yemi Fiyatları 2021

Tarım Kredi Tavuk Yemi Fiyatları 2021

Tavukçuluk ya da genel olarak hayvancılık yapan kişilerin ana giderini, hayvanların günlük olarak tükettikleri yemler oluşturmaktadır. Yem fiyatları düşük de olsa yüksek de hayvanların yem tüketimleri, hayvancılıkla uğraşan kişiler açısından büyük bir masraf olarak kabul edilebilir. Tavuk yemi de tavuklar tarafından günün belli saatlerinde sıklıkla tüketilen yemler arasındadır. Tavuk yemi fiyatları, yem üreticisi olan markalara göre de değişebilmektedir.

Tavukçulukta Yem Neden Önemlidir?

Tavukçuluk yapılmasında ve iyi ürünler elde edilmesinde, iyi türde bir tavuğun seçilmiş olması çok önemlidir. Ancak tavuğun genetik özellikleri ve türü ne kadar iyi olursa olsun, kaliteli bir beslenme sistemi sağlanmazsa, tavuğun vereceği ürünlerin kalitesi de düşük olacaktır. Tavukçulukta yemin önemi sadece kalitesinden de kaynaklanmamaktadır. Aynı zamanda tavukçuluk yapan kişinin doğru miktarlarda yem kullanıyor olması da tavuktan elde edilecek ürünlerin kalitesini etkilemektedir.

Gezen tavuk olarak bilinen salma tavukların ürünlerinin her zaman daha kaliteli olmasının sebebi, tavuğun gerekli besinleri etraftan arayıp bularak tüketmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak fabrikasyon üretim yapan tavuk çiftliklerinin böyle bir imkânı bulunmamaktadır. Bu sebeple tavuklara verilen yemlerin besin değerlerinin de yüksek olması gerekmektedir.

Ayrıca en çok süt veren keçi cinslerine bakabilirsiniz.

Palet Yem Nedir?

Tavukçuluk yapılırken, genelde kullanılan tavuk yemi çeşitler palet yem olarak bilinmektedir. Palet yemin ne olduğu şöyle açıklanabilir: Küçük yem parçalarının rutubet ya da fazla ısı gibi koşullar altında birleşerek daha büyük yem parçaları haline gelmesidir. Yemlerin palet halde kullanılması üretici açısından da pek çok avantaj bulundurmaktadır.

Palet halde büyük bir parça olarak var olan yem, parçalanarak kaybolmaz. Yemin midede kalma süresi yani hayvanı tok tutma oranı daha fazladır. Ayrıca büyük parçalı yemleri ayrıştıramayacak olan hayvanlar, yemleri ayırt etmeden tüketecektir. Diğer yemlere göre dayanıklılık süresi uzun olan palet yem, gördüğü ısıl işlem sonucunda hayvanın sindirim sistemi için de bir sorun teşkil etmemektedir. İştah açıcı özelliği bulunan bu yemler, uzun süreler boyunca depo edilerek saklanabilmektedir. 

Bilinen Yem Markaları Nelerdir?

Piyasada Tarım Kredi dışında tavuk yemi üreterek satan oldukça köklü markalar da bulunmaktadır. Bilinen yem markaları arasında Özlem yem, Ş.K. yem ve CP yem gösterilebilir. Bu markalardan yem almak isteyen kişiler, internet üzerinden de sipariş verebilmektedirler.

Özlem Yem:

Gezen tavuk üretimi de yapan Özlem Yem, oldukça eski ve köklü yem markalarından biridir. Bu marka tarafından üretilen yem, kuluçka döneminden çıkan ve yumurta üretmiş olan tavuklara verilmektedir. İnternet üzerinden de satış yapan Özlem yem, palet yemin 50 kilosunu 95 liradan satışa sunmuştur. Herhangi bir hayvansal yağ içermeyen bu yemler, kaliteli yumurta üretmek için geliştirilmiştir.

Ş.K. Yem:

1996’dan beri bu alanda hizmet veren Ş.K. Yem, Ankara’da üretim yapan bir yem markasıdır. Oldukça büyük bir marka olan Ş.K. Yem’de günde 30 tona yakın tavuk yemi üretilmektedir. 2. döneme ait olan bu yemler, yumurta tavukları için 40. Haftadan sonra kullanılabilmektedir. Bu yemlerin içinde protein, vitamin, mineraller gibi temel besleyici ögeler bulunmaktadır. Depolanması oldukça kolay olan bu yemlerin hayvanlar üzerinde verimlilik arttırıcı etkide bulunduğu da görülmüştür.

CP Yem:

Tavukçuluk sektörünün en yaygın markalarından olanCP Yem,marketlerde bile satışa sunulan bir markadır. Sadece tavuk yemi satışı yapmayan CP, aynı zamanda tavuk eti piyasasının da içerisinde yer almaktadır. 10 senedir faaliyette olan bu firmada, yemler palet yem olarak üretilmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?