Çarşamba, Haziran 19, 2024
AnasayfaGenelPYBS Bursu Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

PYBS Bursu Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Parasız yatılı burs sınavları, her yıl 5. ve 11. sınıflar arasında yapılmaktadır. Sınav başarıya yönelik bir sınav gibi görünse de öğrencinin ailesinin mali durumu da oldukça önemlidir. Devlet, zorlu burs sınavlarında başarılı olan öğrencilere her üç ayda bir burs vermektedir. Bu sınav için burs, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için düzenlenir ve herhangi bir geri ödeme yapılmaz. PYBS bursu almak için bazı şartlar vardır. Sınav, beşinci sınıftan on birinci sınıfa kadar her yıl yapılır ve geri ödemesiz burs hakkı içerir. PYBS bursu sınavına girmek için her öğrencinin belirli koşulları karşılaması gerekir.

PYBS Başvuru Şartları Nelerdir?

Parasız yatılı bursluluk sınavına için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konular bazı kurallar vardır. Öğrencilerin bur şartları sağlaması halinde, sınav için başvuru yapmalarına izin verilecektir. Öğrencilerin sınavı kazanmaları halinde burs almaya hak kazanacaklardır. PTBS için başvuru koşulları aşağıdaki gibidir :

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak,
  • Aynı evde yaşayan aile bireylerinin toplam yıllık kazancı 10.760 TL’nin altında olmalıdır,
  • 5 ile 11. sınıflar arasında eğitim almak zorunludur,
  • Başarılı öğrenci olup , sınıf tekrarı yapmamış olmak,
  • Okul içinde her hangi bir ceza almamış olmak.

Yukarıda belirtilen şartları yerine getiren kişiler parasız yatılı bursluluk sınavına başvurup, burs almaya hak kazanabilirler.

Ayrıca KYK borç yapılandırma bilgilerine de bakabilirsiniz.

PYBS İçin Başvuru Nereye Yapılır ?

PYBS burs başvurusu yapılacak yer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesidir. Öğrenciler tarafından olmayan başvurular veliler tarafından yapılmalıdır veya okul yönetim kurulu tarafından yapılabilir. Bu yıl birçok öğrenci de burs sınavlarına başvuracak. PYBS başvuru zaman aralığı hey yıl ,5 – 17 Şubat tarihleri ​​arasında ve başvurular e-okul aracılığıyla tamamlanabilmektedir. Sınav sonuçları temmuzda açıklanacak ve başvuru koşullarını karşılamayan öğrenciler, sınavı geçseler bile burs almaya hak kazanmayacaklar. Devlet parasız yatılı burs sınavı seviyelere göre yılda bir kez yapılır. Sorular her seviyeden değil, o yılın sınıfının sorusu olmaktadır. Sınav öğrencinin bilgisi tazeyken yapılır. Sınavı kazanmak kolaydır. Çünkü bakanlık birçok insana PYBS bursu sağlıyor. Ancak bu sınavlar düşündürücü ve karmaşıktır.

PYBS Bursu Ne Kadar Süre Alınır?

PYBS bursunun ne zamana kadar alınabileceği herkesin merak ettiği bir sorudur. Paralı yatılı bursluluk sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler, başarılı olmaları halinde devlet desteğinden yararlanabilecekler. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi bu test 5. ve 11. sınıf öğrencileri için geçerlidir. Bu nedenle, burada önemli olan sınava girdiğiniz not ve sınavı aldığınız nottur. Beşinci sınıfta başarılı olursanız, on ikinci sınıfın sonuna kadar her yıl düzenli olarak burs verilir. Buradaki bir diğer önemli konu ise herhangi bir disiplin cezasına maruz kalmamak ve bursu kesmemek için okulunuzda başarılı olmanız gerekmektedir.

PYBS Bursunu Kimler Alabilir?

PYBS bursuna sahip olabilecek kişiler bazı şartları yerine getirmelidir. Babaları memur veya polis memuru olan öğrencilerin genellikle devlet tarafından sağlanan burs sınavlarına katılmaları veya burs almaları istenir. Bu sorunun cevabı aslında çok açık. Babası veya annesi polis memuru olan öğrencilerin toplam yıllık geliri de dikkate alınır. Ve yıllık toplam aile fertlerinin 10.760 Türk Lirasından az olması gerekir. Böylelikle bursu alacak öğrencinin babası polis ya da memur ise bu bir şey ifade etmiyor, öğrenci başarılı olursa kaçınılmaz olarak devlet bursundan yararlanacak. Aynı aileden iki kardeş burs sınavına başvurabilir ve şartları yerine getirip sınavı başarıyla geçmeleri halinde burs almaya hak kazanır. Devletin sağladığı bu tür destekler, öğrencilerin başarılı olmalarına ve eğitim hayatlarını rahat bir şekilde sürdürmelerine olanak sağlamaktadır. İki kardeş aynı sınıftaysa veya zaten farklı sınıflarda olsalar bile burs sınavını geçerlerse, ikisine birlikte PYBS bursu ödenir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?