Salı, Haziran 11, 2024
AnasayfaDinNamazda Otururken Hangi Dua Okunur?

Namazda Otururken Hangi Dua Okunur?

Namaz esnasında oturuşta okunacak dualar ayakta okunan dualardan farklıdır. Namaz kılmak isteyen veya yeni başlamak isteyen kişilerin araştırdığı bir konu olan namazdaki dualar aşağıda verilmiştir. Namazda okunacak dualar öncelikle pozisyonuna göre bilinmeli ve ona göre ezberlenmelidir. Namaz esnasında duaları kişi ezberinden okumalıdır. Namazda toplam okunacak dualar sırası ile şunlardır:

 • Fil Suresi;
 • Kureyş Suresi;
 • Maun Suresi;
 • Kevser Suresi;
 • Kafirun Suresi;
 • Nasr Suresi;
 • Tebbet Suresi;
 • İhlas Suresi;
 • Fatiha Suresi;
 • Felak ve Nas Sureleridir.

Namazda Duaların Pozisyonları

Namaz kılarken okunacak duaların yerleri şu şekildedir:

 • Birinci Rek’at: Sübhâneke, Euzu ve Besmele, Fatiha Suresi, yukarıdaki surelerden biri;
 • İkinci Rek’at: Besmele, Fatiha Suresi, yukarıdaki surelerden biri;
 • İlk Oturuş: Ettehıyyatü duası;
 • Üçüncü Rek’at: Besmele ve Fatiha Suresi;
 • Son Oturuş: Ettehıyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik, Rabbena ve Selam’dır.

Görüldüğü üzere namazda oturma esnasında okunan dualar bunlardır. Bu dualar ezberlenmeden namaz kılınmaz.

Korku için hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ettehıyattü Duası Okunuşu ve Anlamı

Ettehıyyatü duasının Türkçe okunuşu ve anlamı sırası ile aşağıdaki gibidir:

“Et-tahıyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayyibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetullâhi ve berakâtüh, Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illAllâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlühü.”

“Her türlü hürmet, salavât (dua) ve bütün iyilikler Allâh-ü Te’âlâ’ya mahsustur. Ey Nebî! Allah’ın selâm, rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selâm, bizim ve Allah’ın sâlih (doğru hareket eden) kullarının üzerine olsun. Şahâdet ederim ki, Allâh-ü Te’âlâ birdir ve yine şahâdet ederim ki, Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) O’nun kulu ve Rasûlüdür.”

Ettehiyyatü (Tahiyyat) duası beş vakit namazın ilk ve son oturuşlarında okunan bir namazda okunacak duadır. Bu nedenle de tüm namaz kılan kişilerin bilmesi gereken bir duadır. Hadi kaynaklarına göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “Her iki rekâtta oturduğunuz zaman; “et-tehıyyâtü lillâhhi… deyin” buyurmuştur. Tahiyyat duası okumak, anlamını bilmek ve ezberlemek gerekir. Anlamın bilinmediği bir duayı okumak doğru değildir.

Allahümme Salli Duasının okunuşu

Allahümme Salli duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir:

“Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.” Bu dua namaz esnasında ikinci oturuşta okunur. Ettehıyyatü duasından sıra olarak sonra gelmektedir. Allahümme Salli duasının Türkçe meali ise şu şekildedir:

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Allahümme Barik Duasının Okunuşu

Allahümme Barik duasının Türkçe okunuşu aşağıdaki gibidir:

“Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.” Allahümme Barik duası da bu şekildedir. Namazda ikinci oturuşta okunur ve Allahümme Salli duasından sonra gelmektedir. Allahümme Barik duasının Türkçe anlamı ise şu şekildedir:

“Ey Allah’ım! İbrâhîm’e Aleyhisselâm ve âline bereketler ihsan ettiğin gibi, (Efendimiz) Muhammed’e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ve âline de bereketler ihsan eyle. Muhakkak Sen hamîd (övülen) ve mecîd’sin (şanı büyük).”

Rabbena Duasının Okunuşu

Rabbena duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir:

“Rabbenâ âtina fid’dünyâ haseneten ve fil’âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.” Rabenna duası namaz esnasında ikinci oturuşta okunur. Sıra olarak ikinci oturuşta okunan duaların en sonuncusudur. Rabbena duasının ardından selam verilmektedir ve duanın Türkçe meali de şöyledir:

“Allah’ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.”

Namazda okunacak dualar ayakta veya oturuşta bu şekildedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?