Pazar, Aralık 10, 2023
AnasayfaGenelMidye Yemek Günah Mıdır?

Midye Yemek Günah Mıdır?

Midye yemek farklı mezheplere ve yorumlara göre farklı anlaşılmaktadır. Hanif’i mezhebinde günahtır. Bunun sebebi, midye yemek diğer balık çeşitlerini yemek gibi kabul edilmemesidir.

Midye Yemenin Zararları Nelerdir?

Midye yemenin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Midye denizde var olan kirli maddeleri biriktirir. Bu sebeple de midye yiyenler bu kirli atıkları da vücutlarına almış olur.
 • Midyeler kısa bir süre içerisinde tüketilmediği zaman zehirleme oranı yüksektir.
 • Mideyeler fazla tüketildiği zaman insanların vücutlarında cıva birikimi olur. Bu da zehirlenmelere yol açar.
 • Midyelerin yenmesi durumunda temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kirli olanlar birçok hastalığa sebep olmaktadır. Özellikle vücutta bakteri ve enfeksiyon oluşumları sık bir şekilde görülür.

Midye Yemek Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Midye yemenin yol açabileceği hastalıklar şu şekildedir:

 • Cinsel bozukluklar
 • Böbrek yetmezliği
 • Organların işlevlerinde hasarlar
 • Karaciğer fonksiyonlarının bozulması
 • Zehirlenmeler ve sonucunda vücutta su kaybı

Korunma duaları okuyanlara büyü tutar mı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Midye Yiyenler Tövbe İçin Hangi Duayı Okumalıdır?

Midye yenildiği zaman tövbe etmek isteyenlerin edebileceği dua şu şekildedir:

 • Allah’ım, Ey rahmetinden günahkârların medet umduğu; Ey darda kalanların ihsanını anmaya sığındığı, Ey korkusundan hatalıların şiddetle ağladığı; Ey kimsesi olmayan garibin munisi; Ey her gamlı tasalının ferahlığı; Ey yardımsız bırakılmış yalnızların imdadı; Ey dışlanmış muhtaçların destekçisi! Sen, rahmeti ve ilmiyle her şeyi kuşatansın. Sen, her yaratığa nimetlerinden bir pay ayıransın. Sen, affı cezalandırmasından üstün olansın. Sen, rahmeti gazabının önünde koşansın. Sen, ihsanı, eli boş geri çevirmesinden çok olansın. Sen, rahmetinin genişliğine bütün yaratıkların sığdığı Zât-ı Kibriya’sın. Sen, ihsanda bulunduğundan karşılık beklemeyensin. Sen, kendisine karşı geleni cezalandırmakta aşırı gitmeyensin. Ben ise, Ey Rabbim, “Çağrına icabet ettim, emrine boyun eğdim” diyen, dua etmekle görevlendirdiğin kulunum. (Zelilliğinin ifadesi olarak) Önünde yerlere kapanmış, hatalarından dolayı sırtında ağır bir yük taşıyan, ömrünü günahlarda tüketen, karşı gelinecek biri olmadığın halde cahilliğiyle sana karşı gelen bir zavallıyım. Şimdi sen, Ey Rabbim, sana yalvarıp yakarana acıyacak mısın ki, ben de çokça yalvarıp yakarayım? Veya sen, (korkundan) ağlayanı bağışlayacak mısın ki, ben de hemen ağlayayım? Ya da sen, zelilce yüzünü toprağa sürenin hatalarını affedecek misin? Yahut sen, sana güvenerek fakirliğinden sana yakınanı zenginleştirecek misin? İlahi, senden başka ihsanda bulunacak birini tanımayanın ümidini boşa çıkarma. Senden başka ihtiyacını giderecek birini bilmeyeni yardımsız bırakma. İlahi, Muhammed ve âline salat eyle ve sana gelmişken benden yüz çevirme. Senden dilemişken beni yoksun bırakma. Dikilip önünde durmuşken alnıma vurarak beni geri çevirme. Sen, kendini merhametle vasıflandırmışsın. O halde, Muhammed ve âline salat eyle ve bana merhamet et. Sen, kendini affedicilikle adlandırmışsın. O halde beni affet.

Midye Yenildikten Sonra Nasıl Tövbe Edilir?

Midye yediği için pişman olan ve tövbe etmek isteyenlerin uygulaması gereken adımları şöyle verebiliriz:

 • İlk olarak abdest alınmalıdır. İmkan varsa gusül abdesti tercih edilmelidir.
 • Daha sonra namaz kılınmalıdır.
 • Namazdan sonra dualar edilmeli ve kıbleye dönük bir şekilde içten ve samimi olarak tövbe duası okunmalıdır.
 • Dua bittikten sonra bir daha midye yenmeyeceğine dair söz verilmelidir.

Tövbe günah ya da uygun olmayan davranışlar yapıldığı zaman edilir. Fakat tövbe ettikten sonra aynı davranışların tekrar yapılması hoş değildir. Böyle durumlarda yeniden tövbe edilmesi gerekir. Dinimizde tövbe etmenin önemi vurgulanır. Allah tüm günahları tövbe ettikten sonra affeder.  Bu sebepten dolayı midye yedikten sonra da Allah’a yönelmeli ve tövbe duası edilmelidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?