Cuma, Nisan 19, 2024
AnasayfaEkonomiMantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Ülkemizde son dönemlerde tarıma verilen destek giderek artmaktadır. Bu desteklerin büyük çoğunluğu devlet destekli projelerdir. Özellikle genç çiftçiler için çok faydalı destek ve hibeler bulunmaktadır. Sürekli artmaya devam eden bu desteklere bir yenisi daha eklendi. Devlet mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara destek vermeye başlıyor. Mantar yetiştiriciliği devlet desteği özellikle kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar ve küçük işletmelerle bu yola girmek isteyenler için büyük fırsat olarak nitelendirilebilir. Tabi ki mantar yetiştiriciliği ve devlet yardımları hakkında bilgi sahibi olmanız size büyük katkı sağlayacaktır. Mantar yetiştiriciliği hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, Kosgeb tarafından açılan mantar yetiştiriciliği kurslarına giderek bu konu hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Kosgeb tarafından öğretilecek şeyler sadece mantarın nasıl yetiştirileceği değildir. Ayrıca ürünlerin nasıl paketlenip satış aşamasına getirileceği, nerede satılacağı ve ne kadar satılabileceği hakkında detaylı kurs içerikleri vardır.

Mantar Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki Almak

Mantar üretimi için çok büyük tarlara gerek yoktur, 200 m2 bir tarlada bu işi kolaylıkla ve karlı bir şekilde yapabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğinin en büyük sıkıntılarından biri etrafa kötü kokular yaymasıdır. Bu yüzden seçilen alanın şehirden uzak olması büyük önem taşımaktadır. Mantar yetiştiriciliği için gerekli malzemeleri almak için yaklaşık olarak 40.000 TL’ye ihtiyacınız olacaktır. Elbette bu noktada verilen hibeler devreye girmektedir. Tarım Ve Orman Bakanlığı  çiftçilerimize mantar üretimi için 30.000 TL’ye kadar  hibe vermektedir. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği hibesiyle birlikte çiftçilerimiz mantar yetiştiriciliğine kolaylıkla başlayabilecekler.

Mantar Yetiştiriciliği Kursları

Mantar yetiştiriciliğinin artması ile bilinçsiz mantar üretimi de artmıştır. Devlet bu probleme el atmak için bazı kurumlarda mantar yetiştiriciliği dersleri vermek üzere ücretsiz kurslar açmaya başlamıştır. Bu kurslardan biri de halk eğitim merkezlerinde verilmektedir. Halk eğitim merkezileri tarafından açılan mantar yetiştiriciliği kursudur. Mantar yetiştiriciliği kursuna başvurmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir :

  • Öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir,
  • Sonrasında https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz,
  • Giriş yaptıktan sonra ekranınıza ‘ kurs başvuru’ butonu gelecektir,
  • Bulunduğunuz il ve ilçeyi seçerek kurs açılıp, açılmadığını teyit ediniz,
  • Eğer aktif bir kurs yoksa kurs açılması için talepte bulunabilirisiniz.

Mantar yetiştiriciliği kursunu bitirdikten sonra mantar yetiştiriciliği sertifikasına sahip olacaksınız. Mantar yetiştiriciliği sertifikası sayesinde hem hibe almanız kolaylaşacak hem de daha verimli bir üretim sistemine sahip olacaksınız.

Ayrıca gelir belgesiz kredi veren bankalar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Almak İçin Şartlar

Tarımda devlet desteklerinden faydalanmak için her zaman belirli şartlar olmuştur. Mantar yetiştiriciliği hibesi almak için de bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar şöyle sıralanmıştır:

  • En az 100 metre kadar arsanızın olması gerekmektedir,
  • Yılda 15-20 ton arası kompost ile birlikte üç katlı sistem ve ya diğer sistemlerin kurulması gerekmektedir,
  • Üretim için gerekli malzemelerin alınması gerekmektedir ( vantilatör ve aspiratör gibi),
  • Kültür mantarı veya istiridye mantarı üretimi yapılması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hibelerden faydalanabilecekler. Mantar yetiştiriciliği devlet desteğinin yanında Ziraat Bankasından tarımsal üretimler kapsamında düşük faizli kredilerde temin edilebilir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Kredi Almak

Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan yatırım destekleriyle beraber vatandaşlar aldıkları mantar yetiştiriciliği hibesinin 3 katı kadar krediyi de Ziraat Bankasından alabilecekler. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği kapsamında verilen 40.000 TL hibe size yeterli gelmeyebilir, özellikle daha büyük işletme hayali kuran vatandaşlar için büyük bir fırsat olan mantar yetiştiriciliği için Ziraat Bankasından 2.500.000 TL’ye kadar düşük faizli kredi çekebileceksiniz. Ayrıca aldığınız düşük faizli tarım kredileri için 7 yıla kadar vadeye yayabileceksiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?