asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaGenelKYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK, kredi yurtlar kurumu öğretim kredisi her sene milyonlarca öğrenci tarafından alınan maddi bir destektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, üniversitelerde eğitim gören öğrencilere, hayatlarını devam ettirebilmeleri için verilen bu destek eğer burs olarak verilmemişse öğrencilerin bu miktarı geri ödemesi gerekmektedir. KYK burslarından ön lisans öğrencileri, lisans seviyesinde ki öğrenciler, yüksek lisans yapan kişiler ve doktora yapan kişiler faydalanabilmektedir. Öğrenin kredisinin farkı ise, öğrenci öğrenimini bitirdikten 2 yıl sonra bu krediyi ödemek zorundadır. Tabi ki öğrenci aldığı miktarın aynısını ödememektedir. Öğrenci tarafından alınan KYK kredisi üzerine TUİK verilerine göre yurt içi üretici fiyat endeksi ile bir miktar faiz binmektedir. Ülkemizde yeni mezun olan öğrenciler için iş bulmak oldukça zorlaşmıştır. Bu durum göz önüne alındığında öğrenciler aldıkları KYK kredisinin ödemelerini yapamamaktadır. Devlet bu noktada alınan KYK borçları yapılandırma veya faiz yapılandırması gibi seçenekler sunmaktadır. Bu yazıdan KYK borçlarının yapılandırılmak için bazı yöntemlerden bahsedilmiştir.

KYK Borç Yapılandırma Yöntemleri

Mezun olan vatandaşların ödemekte güçlük çektiği KYK borçlarını yapılandırmak için devlet birden fazla seçenek sunmaktadır. Mezun olan herkesin KYK borçlarını ödeyememe sebebi aynı değildir, bu yüzden borçların ödenememe sebebine göre yapılandırma ve borçları ertelemek mümkündür. Öncelikle vatandaşlar borçları yapılandırmak için vergi dairesine giderek başvuruda bulunabilirler veya diğer bir seçenek olan internetten otomatik olarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. İnternetten online olarak yapılandırma başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar www.gib.gov.tr adresi üzerinden gerekli bilgileri girerek KYK borç yapılandırması için başvuruda bulunabilirler. Ayrıca internet üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek istemeyen vatandaşlar vergi dairelerine giderek buralarda KYK borç yapılandırma başvurusunda bulunabilirler.

Sitemizden çiftçilere borç yapılandırma seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

KYK Borç Sorgulama İşlemi

KYK öğrenim kredisi almış olan vatandaşlar KYK borçlarının ne kadar olduğunu öğrenmek için vergi dairelerine danışabilirler. Fakat daha kolay olan yöntemlerden biriside e-devletten bu borcu sorgulamaktır. E-devlet arama kısmına ‘KYK borç sorgulama’ yazmak bu işlem için yeterlidir.

KYK Borç Erteleme Seçenekleri

KYK borç ödemeleri, öğrenciler mezun olduktan 2 yıl sonra başlamaktadır. Fakat ülkemizdeki zorlu ekonomik şartlar altında mezun ola öğrenciler hemen iş bulmakta zorlanmaktadır. Bu durumda öğrenciler KYK borçlarını ödeyememektedir. Devlet bu durumu göz önüne alarak vatandaşlara bazı KYK borç erteleme opsiyonları sunmaktadır. KYK borç yapılandırmasına başvurmak isteyen vatandaşlar bu işlemlerini e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirler. E-devlet üzerinde KYK borç ertelenmesi için şu seçenekler vardır:

  • İşsizlik sebebiyle: Mezun olduktan sonra iç bulamayan  kişiler için olan bu seçenekte her hangi bir sgk kaydınız bulunamaması gerekir. Eğer e-devlet sisteminde işsiz olarak görünüyorsanız sistem hemen borçlarınızı belirli bir süre daha ertelemektedir.
  • Askerlik sebebiyle: Ülkemizde erkeklerin en çok dert yakındıkları konulardan biri olan askerlik, insanları iş bulmasının önündeki en büyük engellerden biridir. İş verenlerin genel olarak istediği şartlardan biri olan askerlik yapmış olmak şartı  insanların elini kolunu bağlamaktadır. Askerliğe gidecek olan vatandaşlar e-devlet üzerinden bu seçeneği seçerek KYK borçlarını erteleyebilirler.
  • Yüksek lisans/ doktora sebebiyle: İş bulmanın zorlaştığı bu zamanlarda insanlar kendilerini daha fazla geliştirmek amaçlı yüksek lisans veya doktora yapmaktadırlar. Bunları yaparken çalışmanın ayrı bir zorluk olduğunu düşünen devlet, yüksek öğrenim öğrencileri için de KYK borcu erteleme seçenekleri bulundurmaktadır.

KYK Borç Ödemesi Nasıl Olur?

KYK borçlarının tarafınızdan temini Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. KYK borçlarının ödemesi 3 yıla bölünmüş olarak aylık düzenli taksitler halinde yapılmaktadır. Bu taksit miktarlarını e-devletten kontrol ederek ödemeye ne zaman başlayacağınızı da öğrenebilirsiniz. Eğer uzun süre sonra borç ödemeye başlıyorsanız,  KYK borcunuzu yapılandırmanız önerilir. Yapılandırma sonrasında 6-12-18 ay gibi ödeme seçenekleri olup, borç yapılandırmasından itibaren düzenli olarak ödeme yapılması gerekmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?