Çarşamba, Haziran 19, 2024
AnasayfaDinKorku İçin Hangi Dua Okunur?

Korku İçin Hangi Dua Okunur?

Korku için okunacak dualar bu konuda kişiyi rahatlatır ve içindeki korkusunu alır. Korkuların çeşitleri olduğu gibi bunlara okunacak duaların çeşitleri olabilmektedir. Fakat herkesçe sık sık bilinen genel sureler de korku esnasında okunabilmektedir. Korku için dua okumak, insanın içindeki korkuyu hafifletir ve rahatlatır. Bu gibi anlarda dua okuyarak Allah’a sığınmak çok önemlidir. Korkuyu veren O ise alacak olan da neticesinde O’dur. Burada önemli olan duaları inanarak okumak ve korkudan uzaklaşmayı beklemektir.

Korkan Çocuğa Okunan Dua

Geceleri korkan çocuklara okunacak dua çocuğun ebeveyni tarafından okunmalıdır. Anne veya baba korku duasını çocuğuna okur ve üfler. Korkan çocuğa okunacak duanın, her gün okunması sonrasında çocukların korkularında önemli ölçüde azalma olacaktır. Yüce Allah her işte, korkularda ve sıkıntılarda kısacası her anda kulunun yanında durup yardımcı olacaktır. Korkan çocuğa okunacak dua ise şu şekildedir:

“Euzü bikelimatillahit tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi min hemazatiş şeyatini ve en yahdurun.” Anne veya babaların bu duayı her gün çocuklarına okumaları gerekmektedir. Duanın Türkçe meali ise şu şekildedir:

“Yüce Allah’ın gazabından, Yüce Allah’ın cezasından, kulların şerrinden, kötülüklerinden ve şeytanın çarpmasından Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım. Yüce Rabb’im bana gelmelerinden sana sığınırım.”

Hangi rekatta hangi dua okunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kureyş Suresi Fazileti

Korku için okunan Kureyş Suresi’nin faziletleri çok fazladır. Her gün okunması önerilen Kureyş suresinin korkuya da iyi geldiği; Allah’ın, kullarına korkularından emin olmak için okunması gereken dua olarak gönderdiği bilinmektedir. Kureyş Suresi, Mekke döneminde Tin Suresi ile Kari’a Suresi arasında indirilmiştir. Bu sureyi okuyan kişinin; güzel ahlaka erişeceği, hastalıklardan ve korkularından korunacağı, korkularından emin olacağı, yediğinin bereketleneceği ve unutkanlığının gideceği rivayet edilmektedir. Bunların yanı sıra Cuma geceleri Kureyş Suresi okuyanların rüyasında Hz. Muhammed’i göreceğine inanılır. Bu nimetlere erişmek isteyen insanlar da Kureyş Suresi’ni her gün okumalı ve hatta ezberlemelidirler.

Kureyş Suresi’nin Okunuşu ve Anlamı

Kureyş duasının okunuşu ve Türkçe meali sırası ile aşağıdaki gibidir:

“Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Li îlâfi kurayş. Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf. Felya’budû Rabbe hâzelbeyt. Ellezî et’amehum min cû’in ve âmenehum min havf.” Duayı bu şekilde ezberleyerek her gün okuyan kimse Kureyş Suresi’nin faziletlerinden yararlanabilecektir.

“Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla. Kureyş’e kolaylaştırıldığı, evet, kış ve yaz seyahatleri onlara kolaylaştırıldığı için, onlar, şu evin Rabbine kulluk etsinler ki, kendilerini açlıktan doyuran ve her çeşit korkudan emin kıldı.” Türkçe mealinden de anlaşıldığı üzere Kureyş suresi de korku için okunan dualar arasındadır.

Vesveseye Kapılarak Korkanlar İçin Dua

Vesveseye kapılıp korkulduğunda okunacak dua İnşirah Suresi olarak geçmektedir. Rivayetlere göre İnşirah suresi birçok korkuya, birçok dileğe, sıkıntıya, parasızlığa ve stresli durumlara iyi gelen bir dua olarak bilinmektedir. Günde yedi kere İnşirah Suresi’ni okumak kişinin bütün sıkıntılarını giderecektir.

İnşirah Suresi’nin Mekke devrinde; Duha Suresi’nden sonra ve Asr Suresi’nden de önce tebliğ olduğuna inanılmaktadır. Kısa ayetlerden oluşan bu sure çoğu Müslüman tarafından ezbere bilinmekte ve sıkıntıya düşüldüğü zaman da sık sık tekrar edilmektedir. Bu bağlamda İnşirah Suresi’nin Türkçe ve Arapça olarak oldukça yoğun bir şekilde okunduğu görülür.

İnşirah Suresi Okunuşu ve Anlamı

İnşirah Suresi’nin Türkçe okunuşu ve anlamı aşağıdaki gibidir:

“Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab.”

“(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? Senin şânını yükseltmedik mi? Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar.” Görüldüğü üzere İnşirah Suresi de korku için okunacak duadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?