Çarşamba, Nisan 17, 2024
Anasayfaİş ve KariyerKalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Bir mesleğe girmek için gerekli bilgi ve becerileri gösteren belge kalfalık sertifikasıdır. Meslekle ilgili iş yapan profesyoneller için bir yeterlilik belgesidir. Bu durumda kalfalık belgesi almamış olanlar kalfalık sıfatını meslekle ilgili hiçbir şekilde kullanamazlar. Öte yandan, kalfalık belgesi sahibi olan kişiler ise kendi alanlarının dışında bu belgeyi kullanmazlar. Kalfalık  belgesini düzenleyen kurumlar, kişinin aynı yerde en az bir yıl çalışacağına dayalı olarak belgeyi sağlar. Bu durumda kişilerin kalfalık belgesi alma aşamasında en az 1 yıl kurumda bulunması gerekmektedir. Bu sürenin sonunda çalışan dilerse kendi işletme belgesini alabilir. Ancak, bu şekilde sertifika almak isteyen yolcuların işten ayrılmadan en az üç ay önce devlet destekli bir şekilde olarak, başvurmaları gerekir. Kalfalık sertifikası almak için , Mesleki Eğitim Merkezi tarafına başvuru yapmak gerekir. Bu kurumlar eskiden çırak eğitim merkezleri olarak adlandırılıyordu ve profesyonellerin eğitiminden sorumluydu. Ayrıca kurum gerekli eğitimleri yaptıktan sonra davet edilen personel sınava girer. Sınavı geçenler kalfalık sertifikası almaya hak kazanırlar.

Kalfalık Belgesi İçin Şartlar

Mesleki Eğitim Merkezleri, kalfalık belgesi verirken bazı koşullar sunmaktadır. Kalfalık belgesi başvurusu yapabilmek için gerekli koşulları sağlamalıdır. Yapılması gereken, bir mesleki eğitim merkezinde en az 2 yıl eğitim almaktır. 2 ila 4 yıllık eğitim süresi boyunca kişinin eğitimi olduğu bölümde çalışması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin eğitim alanında kendilerini geliştirmeleri ve eğitim sürecinde yeteneklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Süreç sonunda yeteneğini kanıtlaması için test uygulanacaktır. Test sonucuna ve uygulamaya bağlı olarak kişiye bir kalfalık belgesi düzenlenecektir. Kalfalık belgesi almak için koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Kişi, eğitimleri aksatmamalı ve devamsızlık yapmamalıdır,
  • Kişi, eğitimden önce 8 yıl boyunca bir iş yerinde çalışmış olmalıdır,
  • Bazı dönemlerde kısa süreli eğitimlerle kalfalık belgesi verilmektedir, bunlar için daha kolay alanlardan kalfa olmalısını.

Evlilik yardımı ne kadar, nasıl alınır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Kurs Merkezleri Vasıtasıyla Kalfa Olmak

Mesleki Eğitim Merkezinden mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için personelin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Bu şekilde elde edilen kalfalık sertifikası, doğrudan kalfalık becerileri testine girilerek alınabilir. Bu sınavların başarılı sonuçlarına dayanarak, insanlar kalfalık belgesi alabilecekler. Eğitim yoluyla kalfalık belgesi alabilmek için, kişinin işe alındıktan sonra bir mesleki eğitim merkezine kaydolması gerekir. Kanun, her mesleğin kaç saat eğitimle belge alabileceğini açıkça belirtmiştir. Bazı ana dallarda 2 yıllık eğitim ve 5 yıllık tecrübe, bazı dallarda 3 yıllık eğitimin yanı sıra 8 yıllık mesleki deneyim gerekmektedir. Ayrıca eğitim sürecinde kişilerin çalışması gerekmektedir.

İlkokul Mezunu Çalışanlar İçin Kalfalık Belgesi        

İlkokul mezunlarının kalfalık belgeleri almaları mümkündür. Bu durumda, bir bireyin ilkokuldan mezun olmasının tek şartı olarak görülebilir. 14 yaşından sonra iş kuranlar için sigortası olmasa bile tüm sigortasız süreler çalışma hayatı limitine eklenebilir. İl ve bölge Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfalık belgesi almak için, hangi meslek grubunun ne kadar çalışma saatine ihtiyacı olduğu, hangi meslek grubunun sadece sigorta süresini değerlendirdiği gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kalfalık Belgesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Merkezi Eğitim Merkezlerinden, kalfalık belgesi almak için zorunlu evraklar vardır. Bu evrakları tamamladığınız taktirde, merkezlere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve fotokopisi,
  • Başvuru formunu tamamen doldurmak ve imzalamak,
  • Sahip olunan diplomanın aslı ve kopyası,
  • Sağlık merkezlerinden alınmış sağlık raporu,
  • 4 tane fotoğraf,
  • Çalışılacak kurumdan alınan belge.

Yukarıda yazan belgeleri eksiksiz tamamlayarak, size en yakın merkezlerden kalfalık belgesi başvurunuzu yapabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?