asd
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
AnasayfaEkonomiİşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Herhangi bir işte çalışmayarak işsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir mi sorusu nakit paraya ihtiyacı olanlar tarafından merak ediliyor. İşsizlik maaşı alanların kredi çekebilmesi durumu ise kredi kullanılacak bankaya göre farklılık taşımaktadır.

İşsizlik Maaşı ile Kredi Çekilir mi?

İşsizlik maaşı ile kredi çekmek bankalara göre değişmektedir. Belirli bankalar işsizlik maaşı ile kredi çekmek konusunda olumlu yanıt verirken bazı bankalar ise işsizlik maaşının az olmasından ötürü işsizlik ödeneğinden yararlananlar kimselere kredi vermemektedirler. İşsizlik maaşı alan kimseler bankalardan daha çok ihtiyaç kredisi başvurusu yapmaktadırlar. İşsizlik maaşı aldıklarını belgelendirmeleri halinde talepleri gelir belgesiz kredi kapsamında değerlendirilmektedir. Fakat yeni bir işe başlama ya da ilgili süre sonunda işsizlik maaşı kesileceği için bankalar genelde işsizlik maaşını temel alarak kredi verme yanlısı değildirler. Fakat bu konuda belirli istisnalar kapsamında işsizlik maaşına kredi verilebilmektedir.

İşsizlik Maaşına Kredi Verme Koşulları

İşsizlik maaşına kredi verme koşulları bankaların bu ödeneği temel alarak kredi kullanmak isteyenlere yönelik belirlediği şartlardır. Bu bakımdan kişinin hesap hareketlerinde son 6 aylık dönem içinde düzenli ödeme olması, herhangi bir bankanın kara listesinde olmamak, kredi notunun düşük olmaması ve gerekli durumlarda kefil ya da teminat gösterilmesi halinde bankalar işsizlik maaşına kredi verebilmektedirler. Bu koşulların sağlanması halinde işsizlik maaşı dahilinde kredi kullanılmaktadır ancak verilecek olan kredinin limiti çok yüksek olmayacaktır.

En avantajlı aidatsız kredi kartları bilgilerine de bakabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı ile Kredi Çekme Şartları Neler?

İşsizlik maaşı ile kredi çekme şartları bankalara göre değişmekle birlikte temel olarak belirlenen şartlar şu şekildedir;

  • Kredi başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • İşsizlik ödeneğinin krediye teminat olarak gösterilmesi için işsizlik ödeneğinin halihazırda alınması,
  • Ödenekten yararlanan kimselerin talep edilen kredinin aylık ödeme tutarının 2 katında aylık almaları,
  • Gerekli durumda kefil ya da teminat gösterilmesi,
  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Ek bir gelirinin olması tercih edilmektedir.

Özellikle kredi notunun yüksek olması ve teminat ya da kefil gösterilmesi durumlarında işsizlik maaşına kredi verilmesi için herhangi bir sorun oluşmamaktadır. İşsizlik maaşı alan kişinin hesabından doğrudan kredi ücreti tahsis edilmez. Çekilen kredi tutarının aylık ödeme tutarlarının krediyi kullanan kişinin ayrı olarak ödemesi gerekmektedir. Bu yüzden ek gelirinin olması da krediyi daha rahat şekilde çekmesini sağlayacaktır.

Hangi Bankalar İşsizlik Maaşına Kredi Veriyor?

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar için temel nokta PTT ile anlaşmalı olmaları gerekmesidir. İşsizlik ödeneği PTT şubelerinden alınmakta olduğu için bankanın PTT ile anlaşmalı olması kredinin çıkma ihtimalini yükseltecektir. Fakat PTT bu noktada tek başına teminat ya da kefil olarak görülmeyeceği için bankaların talep edeceği teminat ya da kefilin de sağlanması gerekmektedir. İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik ödeneğine kredi veren bankalar ING Bank, Şeker Bank, Denizbank, Fibabank, Ziraat Bankası, Aktif Bank, TEB, QNB Finans Bank ve Vakıfbank olarak öne çıkmaktadır. Bu bankaların dışında diğer bankalardan da bilgi alarak işsizlik ödeneği kapsamında kredi kullanma koşullarını öğrenebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alan Hangi Kredileri Çekebilir?

İşsizlik maaşı alanların çekecekleri krediler temelde ihtiyaç kredisi olmaktadır. İşsizlik ödeneği süresi bakımında sınırlı süre verildiği ve temelde düşük olduğu için konut ya da araç kredisi için kullanılmaz. Ancak kişinin ek geliri yüksek ya da ipotek olarak göstereceği mülkü bulunuyorsa bu durumda bankalar konut ya da araç kredisi verebilirler. Fakat bu durumda da işsizlik ödeneği bittiğinde kişinin gelirini nasıl sağlayacağı konusunda banka teminat isteyeceği için kefil göstermek gerecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?