Pazar, Mayıs 19, 2024
AnasayfaDinİşimin Rast Gitmesi İçin Hangi Duayı Okumalıyım?

İşimin Rast Gitmesi İçin Hangi Duayı Okumalıyım?

İşlerin rast gitmesi için dua okumadan önce abdest alınmalı ve temiz bir şekilde dua edilmelidir. Aynı şekilde duaların okunacağı zamanlar da çok önemlidir. Özellikle kişi namaz kıldıktan sonra bu duaları etmelidir ki daha hayırlı bir şekilde kabul olsun. Namaz kılarken kişi zaten tertemizdir ve abdest aldığı için namaz sonrası dua etmek çok önemlidir. İşlerin rast gitmesi için okunan dualar da bu vakitlerde edildiğinde daha hayırlı olur.

İşlerin Rast Gitmesi İçin Okunacak Dua

İşlerin yolunda gitmesi için okunan dualar şu şekilde verilmiştir:

“Kale rabbişrah li sadri Ve yessir li emri.” Bu dua Taha süresinden küçük bir bölümdür ve işlerin yolunda gitmesi, kişinin sıkıntılarından kurtulması için okunacak dualardan biridir. Duanın Türkçe meali ise “Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. Ve bana işimi kolaylaştır.” Şeklindedir. Rivayetlere göre kişiler işlerinin yolunda gitmesi için Taha suresinin bu bölümünü her namazından sonra en az 3 defa okumalıdır. Böylece Allah kişinin içindeki sıkıntıyı giderecek ve işlerinin yolunda gitmesini sağlayacaktır.

Sıkıntılardan Kurtaran Dua

Sıkıntılardan kurtulmak için de dua okunmaktadır. Bazen yolunda gitmeyen şeyler olunca insanlar hemen sıkılırlar ve ister istemez karamsarlığa kapılırlar. Böyle durumlarda Allah’ın daima kulları ile birlikte olduğunu, onları koruyup, kolladığını asla unutmamak gerekir. Böyle durumlarda okunan dua ise şöyledir:

“Rabbe-nâ âti-nâ min ledun-ke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emri-nâ reşeden.”

Türkçe meali ise “Rabbımız; bize katından rahmet ver, işlerimizde başarılı kıl.” Şeklindedir. Bu dua, işlerin rast gitmesi için okunan dualar arasındadır ve bu duayı her gün okumak çok önemlidir.

Herhangi Bir İşte Başarı ve Sebat Duası

Herhangi bir iş için başarılı olmadı duası aşağıdaki gibidir:

“Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri ue’l-azlmete ‘ale’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadeüke.Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben sellmen.Ve e’uzü bike min şerri ma ta’lemü.Ve es’elüke min Hayri ma ta’lemü.Ve estağfiruke mimma ta’lemü.”

Duanın Türkçe anlamı da “Allah’ım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğriliklerden uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit serden sana sığmıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum. (Tirmizi,De’avat,22)” Şeklindedir. Rivayete göre bu dua her gün 7 defa okunur ise o kişi işlerinde başarılı olur ve rahatlığa kavuşur.

Hayırlı eş için okunacak dua bilgilerine de bakabilirsiniz.

İşlerin Kolaylığı ve Maddi Sıkıntılardan Korunmak için Dua

Her işin kolaylığı veya maddi sıkıntılardan korunmak için de dua okunmalıdır. Bir rivayette, Peygamber Efendimiz ( sav ), Fatıma annemize: “Sabahladığında ve akşamladığında, benim sana okumanı tavsiye edeceğim şu duayı dinlemekten seni ne engelledi?” buyurdu. O dua da şudur: “Yâ Hayyü, yâ Gayyûm! Bi rahmetike esteğîsü fe eSlıh lî şe’nî küllehü ve lâ tekilnî ilâ nefsî Tarfete aynin.”

Duanın Türkçe meali de şöyledir: “Ey Hayy ve kayyum olan Allah’ım! Ancak senin rahmetine sığınırım. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar (da olsa) asla nefsime (nefsimin eline) bırakma.”

Nas Suresi de işlerin yolunda gitmesi için okunan dualar arasındadır ve okunuşu ise şöyledir: ”Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nâs. Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.” Kur’an’daki en önemli surelerden biri ve birden fazla da fazileti olan Nas suresinin Türkçe anlamı ise şu şekildedir:

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: İnsanların Rabbine sığınırım. İnsanların malikine, insanların ilahına; insanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesvese verir. Gerek cin, gerekse insanlardan.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?