asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaDinİç Sıkıntısının Geçmesi İçin Okunacak Dualar Neler?

İç Sıkıntısının Geçmesi İçin Okunacak Dualar Neler?

İç sıkıntısından kurtulmak için okunacak dualar arasında en sık tercih edileni İnşirah Suresi’dir. Surenin tamamı şu şekildedir:

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’nâ ’anke vizrek. Elleziy enkada zahrek. Ve refa’nâ leke zikrek. Feinne me’al’usri yüsrâ. İnne me’al’usri yüsrâ. Feizâ ferağte fensab. Ve ila Rabbike ferğab.

Surenin Türkçe meali şudur:

Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi? Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı? Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi? Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır. Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.

İç sıkıntısına iyi gelen dualar sayıca artırılabilir. En sık edilen dualardan biri Hz. Muhammed (SAV) tarafından Hz. Ali’ye önerilmiş olan duadır.

Hamile kalmak için hangi dua okunmalıdır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Peygamberimizin İç Sıkıntısı İçin Önerdiği Dua Hangisidir?

Peygamber efendimizin iç sıkıntısına karşı önerdiği dua şudur:

Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.

Duanın Türkçesi şu şekildedir:

Halim ve Kerim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yüce Arş’ın Rabbi olan Allah’ı her türlü noksan sıfatlardan tenzih ederim, O ne yüce bir varlıktır. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

Sıkıntılı Zamanlarda Hangi Dua Okunur?

En çaresiz anda okunacak dua şudur:

Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten veheyyi / lenâ min emrinâ raşedâ(n).

Duanın Türkçeleştirilmiş hali şu şekildedir:

Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.

Ruhu Rahatlatan Sureler Nelerdir?

Ruha iyi gelen sureler arasında Felak ve Nas başta gelir. Özellikle korku dolu anlarda bu sureler inançlı kişilerin rahatlamasına yardımcı olur. İnşirah Suresi’nin de genel anlamda ruha epey iyi geldiği düşünülür. Ayetel Kürsi de hemen her anda okunabilecek bir dua olarak kabul edilebilir.

En Güçlü Dualar Hangileridir?

En güçlü dilek duası Kamer Suresi’nin yirminci ayetidir. Oldukça etkili olduğuna inanılan bu dua bir bardak ılık sütle okunmalıdır. Bahsi geçen ayet oldukça kısadır ve aşağıdaki gibidir:

Tenziun nâse ke ennehum a’câzu nahlin munkair.

Bu ayet yirmi bir defa okunur. Her okunuşta sütün üzerine hafifçe üflenir. Allah’tan gelecek olan yardıma inanç duyarak ayetin okunması gerekir. İç sıkıntısına iyi gelen dualar arasında yer alan Kamer Suresi’nin bu ayetini okuma işlemi bittikten sonra duanın kabul edilmesi için temenniler dillendirilir. En sonunda süt üç ayrı yudumda içilir ve bitirilir. Bardak daha sonra temizlenip normal şekilde kullanılabilir.

Para Sıkıntısı Çekenlerin Okuması Gereken Dua Nedir?

Maddi sıkıntılardan kurtulma duası şu şekildedir:

Allahümme innî eûzü bike minel-hemmi vel-hazen ve eûzü bike minel-aczi vel-kesel ve eûzü bike minel-cübni vel-buhl ve eûzü bike men galebetid-deyni ve kahrir-ricâl.

Duanın Türkçesi ise şöyledir:

Ya Rabbi, kederden, dertten, acizlikten, tembellikten, korkudan, cimrilikten, borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım.

Korku ve Sıkıntı Duası Hangisidir?

Korku ve sıkıntı anında okunacak dua şudur:

Euzü bi kelimatillaha’t-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezatiş-şeytani ve en yehdurun.

Duanın anlamı şudur:

Allahın bana kızmasından, kulların kötülüklerinden, şeytanın vesveselerinden ve bana kurduğu tuzaklardan Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.

İç sıkıntısına iyi gelen dualar günün her saati okunabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?