asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaSağlıkHIV Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

HIV Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

HIV semptomlarının ne kadar sürede anlaşılacağı öncelikle vücudun belirtilerine bağlıdır. HIV virüsünün çeşitli semptomları vardır. Bu semptomların bir kısmı kendini erken gösterirken bir kısmı ise yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir. HIV virüsü bulaştıktan 2-4 hafta sonra vücutta çeşitli ağrılar, ateş ve gribe yakın bir belirti gösterir. Bu belirti vücudun HIV virüsüne karşı mücadele ettiği anlamına gelmektedir. HIV belirtileri vücudun göstermiş olduğu ilk tepkiler ortadan kalktıktan sonra yıllarca kendini belli etmeyebilir. HIV belirtileri kaç günde ortaya çıkar sorusuna cevaben ortalama bir süre veriliyor olsa da bu kişiden kişiye ve zaman dilimlerinin farklılığına göre değişmektedir.

HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

HIV antijeni ya da daha çok bilinen adıyla AIDS, mikrop kaynaklı bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Vücut direncinde önemli hücrelerin yok olmasına neden olan bu sorun, ağır enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı insan vücudunu savunmasız ve güçsüz hale getirdiği için hastalığın erken dönemde teşhisi hem bireyin tedavi edilmesi hem de başka insanlara bulaşmasını önleme amacıyla büyük bir önem taşır. Korunmasız cinsel birleşim yoluyla, kan yoluyla ve gebelik ya da emzirme dönemlerinde anneden bebeğe ulaşarak bulaşma ihtimali yüksek olan bu hastalıkla mücadelede en önemli etkiyi AIDS testi üstlenir. Yapılan testle erken teşhis saptanır.

Testin yapılma aşamasında bir teknisyen kan örneği alarak bu örneği laboratuvara gönderir. İdrar ve ağız sıvıları kontrol edilir. Evde yapılan kan testlerinde ise parmak delinir. Sonuç pozitif ise laboratuvar takip testi yapar. Enfekte olan hemen hemen 12 kişiden biri bu testte yanlış sonuç alır. Sonuç olumlu ise onaylamak için bir laboratuvar testi yapılması tavsiye edilir.

HIV Belirtileri Olanlar Kimlerdir?

AIDS semptomlarına sahip bireyler vücutlarındaki bazı değişiklikleri gözlemleyerek semptom olup olmadığını kesin olmasa da tahmin edebilirler. Bu semptomlardan bazıları:

  • Ateş
  • Boğaz ağrısı ve boğazda iltihaplanma
  • Bulantı ve kusma
  • Baş ağrısı
  • 30 günden fazla süren ve geçmeyen ishal
  • Genital bölgelerde, ağızda ve yemek borusunda yaralar
  • Lenf bezlerinde büyüme
  • Vücutta kabarıklıklar
  • Kas ve eklem ağrıları

Boyunda fıtık belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

HIV Nasıl Bulaşır?

AIDS’in yayılması, hasta olan bireyin dikkat etmemesi ya da var olan hastalığının farkında olmaması durumunda çok tehlikeli ve hayati sorunlara yol açabilecek bir sorundur. AIDS, yani HIV virüsün neden olduğu bir hastalıktır. HIV virüsünden şüphelenen bireyin HIV belirtileri kaç günde ortaya çıkar düşüncesinden kurtulup bir an önce test yaptırması gerekir. Yaptırmadığı takdirde sadece kendisine değil çevresindeki pek çok insana da virüsü yayma ihtimali vardır. Bu virüs, hastalıklara karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemine zarar verir ve bir süre sonra onu ortadan kaldırır. HIV yani AIDS kan yoluyla bulaşır. Ancak bu hastalık en çok cinsel birleşim sonucu yayılır. Bu virüsü taşıyan kişiyle yaşanan cinsel ilişki, HIV virüsünün sağlıklı kişiye de bulaşmasına sebep olur.

HIV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HIV iyileştirme yöntemleri hastalığa sahip olan bireyin bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla yapılan tedavi yöntemleridir. HIV enfeksiyonunun iyileştirilmesinde temel amaç, azalmaya başlayan bağışıklık sistemi hücrelerinin azalmasını engellemektir. Bu gibi tedaviler için yaklaşık üç farklı ilaç uygulaması geliştirilmiştir. Tedavide kullanılacak olan ilaç vücudun tepkisine göre değişir. Birey, doktor tarafından kendisine uygun görülen ilacı ve tedaviyi aksatmadan uygular ve bu tedaviye uyum sağlarsa HIV/AIDS hastalığının kontrol edilmesi mümkündür. HIV belirtileri kaç günde ortaya çıkar düşüncesinden bir an önce kurtulup test yapılması, ardından yapılan test sonucu bireyde HIV ortaya çıkarsa tedaviye ve ilaç kullanımına hemen başlanmasında fayda vardır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?