asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaDinHangi Dua Okunursa Dualar Kabul Olur?

Hangi Dua Okunursa Dualar Kabul Olur?

Duaların kabul olması için okunan dualar çok önemlidir. Allah’a bir dilek veya istek için dua edilmektedir ancak bunu doğru yapmak işin en önemli kısmıdır. Doğru bir şekilde edilen duaların kabul olacağı bilinmektedir. Öncelikle, dua ederken Allah’ın o duayı kabul edeceğine inanılır ve ardından dualar ile desteklenerek tamamlanır. Duaların kabul olması için okunan dualar en az dilekler kadar önemlidir.

Dilek (Hacet) Duası

Dilek için okunacak dua şu şekildedir: “Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh.” Bu duayı okuyan kimselerin dileklerinin kabul olacağı bilinir. Önce bu dua okunur ve ardından dilek için dua edilir. Bunu düzenli bir şekilde yapan kişilerin duası kabul olacaktır.

Duanın Türkçe meali şöyledir: “Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.”

Ayrıca hangi dua neye iyi gelir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Dilek İçin Okunacak Dualar

Hacetin kabul olması için okunması gereken duaları aşağıdaki gibidir:

 • İstek ve dileğin olması için 7 defa Enam süresi okunur.
 • Yasin süresii 70 defa okuyan her murada nail olur.
 • 7 defa Zuhruf süresini okuyan her muradına nail olur.
 • 3 defa Duhan süresini okuyan her dileğini elde eder.
 • Muhammed süresi zarardan kurtulup saadete nail olmak için okunur.
 • Fetih süresini 7 defa okuyan kimse her müşkülünü halledip her muradına nail olur.
 • Necm sürsini 21 defa okuyan her muradına nail olur.
 • Şerden korunmak ve her muradına nail olmak için Kalem süresi 71 defa okunur.
 • Her murada nail olmak için 21 defa İnfıtar süresi okunur.
 • Her müşkülün hali için 21 defa Kadir süresi okunur.
 • Her muradın halli için 1000 defa Nasr süresi okunur.
 • Dileklerin kabulü için her gün 100 kere “Ya Kadir”, “Ya Müheyminü (135 kez)”esması okunur.
 • Sabah namazından sonra 55 kere “Ya Mucib” okunur.
 • Yapılan duaların kabul olması için 70 kere “Bedi’assemavati velardı” okunur.
 • Murada ermek için “Ya Allah”Cuma günleri 100 kere “Ya Allah” diye zikreden kişiye Allah her muradını verir.

Fil Suresi’nin Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi’nin Türçe okunuşu ve anlamı aşağıdaki gibidir:

“Bismillahirrahmânirrahîm, Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl, Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece’alehüm ke’asfin me’kûl.”

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle, görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine! Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı. Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.”

Fil suresi her gün 7 defa okunur ise dilekler ve dualar kabul olur. Kişi, istediği bir şey üzerine dua ederken Fil suresini yedi defa okumalıdır ve duasının kabul olacağına inanmalıdır. Ardından duayı düzgün bir şekilde okuyup Allah’a yalvarılmalıdır.

İsmi Azam Duası

Dilek için okunan İsmi Azam Duası duanın kabul olması için okunan duadır ve şu şekildedir:

“”Allâhümme inni es’elüke bi-enni leke’l-hamdü lâ ilahe illâ ente’l-Mennânü,yâ Hannanü,yâ Mennanü,ya Bedi’as-semâvâti ve’l-ard,Yâ zel celali vel ikram.”Ya Hayyu,Ya Kayyûm.Lâ ilâhe illâ ente sübhaneke inni küntü minez zalimin..Allâhümme inni es’elüke bi-enni eşhedü enneke ente’l-lâhü lâ ilahe illâ ente’l-Ehadü’s-Samedüllezi lem-yelid,ve lem yüled,ve lem yekûn lehü küfuven Ehad.Elif Lâm Mim,Allâhü lâ ilâhe illâ Hüve’l-Hayyu’l-Kayyûm.Ve ilâhüküm ilâhün Vahidün lâ ilâhe illâ Hüve’r-Rahmanü’r-Rahim.Yâ zel celâli vel ikram.Yâ Erhame’r-Rahimin.Allâhümme inni es-elüke bi-enneke ente’l-lahu lâ ilahe,illâ entel Vâhidül-Ehadül Ferdüs Samedüllezi lem yelid ve lem yüled,ve lem yekün lehü küfüven Ehad.Lâ İlâhe illâllahu vahdehü lâ şerike leh,lehü’l mükü ve lehül hamdü ve Hüve ala külli şey’in Kadir.Lâ ilâhe illallahu ve lâ havleve la kuvvete illâ billahil Aliyyil Azim.Es-elüke bismike’l-e’azze’l-ecelli’l-ekrem.Rabbi,Rabbi,Rabbi, Ya Rabbi,Ya Rabbi,ya Rabbi.Lâ ilâhe illallahu Vahdehu lâ şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü ve Hüve alâ külli şey’in Kadir.Elhamdüli’llâhi ve Sübhan-Allahi ve’l-hamdülllahi ve lâ ilâhe illâllahu v’Allahhu Ekber,ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-Aliyyi’l-Azim.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?