asd
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
AnasayfaDinDiş Ağrısının Geçmesi İçin Hangi Dua Okunur?

Diş Ağrısının Geçmesi İçin Hangi Dua Okunur?

Diş ağrısı duası çeşitli kaynaklarda farklı biçimlerde karşınıza çıkabilir. Çeşitli rivayetlere dayanan bu dualar özellikle inançlı kişilerin diş ağrısıyla baş etmesine yardımcı olabilir. Bu duaların en sık kullanılanı şudur:

Euzu bi izetillahı ve kudretihi min şerri ma ecidu.

Bu duanın anlamı “Yaşadığım bu hastalığın şerrinden Allah’ın izzetine ve kudretine sığınırım.” şeklindedir. Bu duayı okurken kişilerin şehadet parmaklarını ağrıyan dişin üzerine koyması özellikle tavsiye edilir. Diş ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşiyor olabilir. Bu sebeplerin tespit edilmesi gerekir. Hastalık tedavi edilene kadar geçen süreyi daha rahat geçirmek isteyen kişiler dualara başvurabilirler. Diş ağrısı için dua günümüzde hala yaygın bir şekilde okunur.

Peygamber Efendimizin Diş Ağrısı İçin Okuduğu Dua Nedir?

Hz. Muhammed’in (SAV) diş ağrısı duası şu şekildedir:

Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame.

Duanın Türkçeleştirilmiş versiyonuysa şöyledir:

Ey insanların Rabbi, bu hastalığı ortadan kaldır. Şifa ver, zira sen şifa vericisin. Senden gelecek şifa dışında şifa yoktur. Beni öyle iyileştir ki hiçbir hastalık bana bulaşmasın.

Baş ağrısının geçmesi için okunacak dua var mı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Arapça Dua Var Mı?

Diş ağrısı için okunabilecek Arapça dua örneklerinden biri şu şekildedir:

Elif lam mim sad.Kaf ha ya ayın sad Ha mim ayın sin kaaf La ilahe illa hüve rabbül arşil aziymi.Üskün eyyühel vecu billezi in yeşe yüskinirriyha feyazlelene revakide ala zahirihi ve lehü ma sekene filleyli vennehari ve hüvessemiyul aliymü.

Sağ elin şehadet parmağı ağrıyan dişin üzerine konulursa duanın etkisi daha hızlı kendini gösterebilir. Bu duayı gerçekten inanarak okuyan kişilerin diş ağrısının geçeceği öne sürülmektedir.

Hz. Ebubekir’in Diş Ağrısı Öyküsü Nedir?

Hz. Ebubekir’in diş ağrısı çektiği rivayet edilir. Anlatılanlara göre sahabe ve ilk halife olan Hz. Ebubekir tam yedi sene boyunca diş ağrısı çekmiştir. Peygamberin kendisine bu ağrıyı neden çektiğini sorması üzerine Hz. Ebubekir “Sevgili’den gelen şeyden nasıl şikayetçi olabilirim ki?” diye cevap vermiştir. Hz. Ebubekir diş ağrısı için dua okuyarak bu süreci hafifletmeye çalışmış olabilir.

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Diş ağrısı geçirme yolları söz konusu olduğunda akla gelenlerin başında tuzlu ve üzüm sirkesiyle gargara yapmak gelir. Kısa süreli çözümler sunan bu yöntemler ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. Dişlerin ağrısının azaltan diğer yöntemlerden bir başkasıysa salatalık kullanmaktadır. Bir parça salatalığın üzerine tuz serpilir ve salatalık ağrıyan dişin üzerine konulur.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısının sebepleri arasında diş minesinin aşınması, diş etiyle alakalı rahatsızlıklar, düş çürükleri, yirmilik dişler ve diğer bazı hastalıklar yer alır. Ağrıya neden olan durum tespit edilirse ağrının yok olma ihtimali oldukça yüksektir. Buna ek olarak diş ağrısına karşı önlem almak da mümkündür.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş sağlığını korumak için yapılması gereken en temel şey dişleri nizami bir şekilde fırçalamaktır. Kaliteli bir diş macunu ve diş fırçası kullanarak temizlenen dişler çoğu durumda diş ağrısına engel olur. Her gün tüketilen besinler ağızda asit miktarının artmasına neden olabilir. Artan bu asit bir süre sonra dişlere ve diş etlerine zarar verecektir. Ağızda oluşan bakteriler enfeksiyona da yol açabilir. Dişleri fırçalamak enfeksiyon riskini de azaltır. Kişiler şayet diş ağrısıyla baş etmek durumundalarsa mutlaka bir hekime danışmalıdırlar. Diş ağrısı için dua, tedavi süreci başlayana dek ağrıları hafifletmede sizlere yardımcı olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?