Cuma, Eylül 22, 2023
AnasayfaGenelÇok İstenilen Bir Dilek İçin Hangi Dua Korunur?

Çok İstenilen Bir Dilek İçin Hangi Dua Korunur?

Çok istenilen bir dilek için edilen dualar Yasin kitapçıklarında yazar. Allah’a dua etmenin farklı yolları ve yöntemleri bulunur. Kimileri dualarını ezan okunurken eder, kimileri ise namazdan sonra Allah’a dilekleri için dua eder. Ancak bazen de dileklerin gerçekleşebilmesi için öncü olan dualar vardır ve bu dualar aracılığı ile Allah’a dua edilmektedir. Dilek için edilen duaları doğru okumak ve Allah’tan doğru bir yolla istemek çok önemlidir.

İsteklerin Kabul Olması İçin Edilen Dua

Bir isteğin gerçekleşmesi için yapılan dua profesörler ve din âlimleri tarafından kabul görmüştür. Çoğu âlim, din adamı veya profesörler bu duayı dileklerin gerçekleşmesi için vermektedir. Duayı her gün düzenli bir şekilde yapıp inanarak dua edildiğinde o istek gerçek olabilir. Bu dua şu şekildedir:

 • 1. Ayet: Hasbiyallahü la ilahe illa hu. (Tevbe, 129)
 • 2. Ayet: Hasbünallahu veni’mel vekil. (Al-i İmran, 173)
 • 3. Ayet: İyyake na’büdü ve iy’yake nestain. (Fatiha, 5)
 • 4. Ayet: Velhamdü lillahi rabbil âlemin. (Fatiha, 2 ve En’am, 45)

Bu ayetlerin Türkçe mealini bilmek de edilecek dua kadar önemlidir. Anlamını bilerek dua etmek ve Allah’a bir istek için yalvarmak onu daha gerçek kılar. Bu duanın Türkçe meali ise şu şekilde:

 • 1. Ayet: Allah bana yeter. O’ndan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. (Tevbe, 129)
 • 2. Ayet: Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. (Al-i İmran, 173)
 • 3. Ayet: Ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım isteriz. (Fatiha, 5)
 • 4. Ayet: Ve âlemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun. (Fatiha, 2 ve En’am, 45)

Çocuk aldırmak günah mıdır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Dilek ve Hacet İçin Çok Etkili Bir Dua

Dilek ve hacetlerin gerçekleşmesi için etkili bir dua olan bu duayı evliyalar önermektedir. Duanın Türkçe okunuşu şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym.Allahümme inni es’elüke ya Kadimü.Ya Daimü,Ya Ferdü.Ya Vitru.Ya Ehadü.Ya Samedü.Ya Hayyü.Ya Kayyumü.Ya zel celali vel ikram.Fe in tevellev fekul hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.”

Bu duanın hikmeti çok büyüktür. Öyle ki Hz. İsa’nın bu duayı okuyarak ölüleri dirilttiği bile söylenmiştir. Bu duayı okumak için en uygun vaktin kuşluk vakti veya sabah namazından hemen sonraki vakit söylenir. Zaten çoğu âlime göre sabah ezanıyla veya sonrasında dilek için edilen dualar kabul olmaktadır. Yukarıdaki duanın Türkçe meali ise aşağıdaki gibidir:

“Rahman (Esirgeyen) Rahim (Bagışlayan) Allah’ın adıyla. Çok yüce ve çok büyük Allah’ın himayesine sığınmaktan ve O’nun yüce kudretinden yardım dilemekten başka bir amacım yoktur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur. O’na dayandım, O’na güvendim.”

Duanın içerisinde Allah’ın isimleri geçtiği için dileklerin daha hızlı kabul olabileceği, Allah’ın hayırsız olan bir işi bile bu duadan sonra hayırlıya çevireceğine inanılır.

Dilekler İçin Türkçe Dua

Dilek ve hacetler için edilebilecek Türkçe dua aşağıdaki gibidir:

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Dualar Arapça olarak değil de Türkçe olarak da edilebilmektedir. Ancak dua ederken doğru kelimeleri seçmek ve doğru bir şekilde dua etmek çok önemlidir. Bu şekilde dua edenlerin dualarının kabul olacağına inanılır.

Dilek Duası Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dilek için dua edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde verilmiştir:

 • Duaları kabul olacağına inanılarak dua edilmelidir. İnanmadan veya şüphe ile edilen dualar kabul olmaz.
 • İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Duaya devam edilmelidir.
 • Bela gelmeden önce çok dua etmelidir.
 • Duaya hamd ve salevatla başlamalıdır.
 • Yalvararak dua edilmelidir.
 • Günah işlemeyen dille dua edilmelidir.
 • Dilek için edilen dualarda Allah’ın duayı kabul edeceğine inanarak duaya başlanmalıdır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?