asd
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
AnasayfaDiğerBebeğim Uyumuyor, Hangi Duayı Okumalıyım?

Bebeğim Uyumuyor, Hangi Duayı Okumalıyım?

Uyumayan bebek için dua önerileri arasında şu dua ilk sırada:

Ve cealna nevmeküm sübata ve cealnalleyli libasa veceelnannehara meaşa birahmetike ya erhamerrahim.

Bu duaya ek olarak bebeklere İhlas ve Nas surelerini okumak da fayda edecektir. Bebekleri yatırmadan evvel otuz beş besmele çekilir. Ardından yedi kere İhlas ve Nas sureleri okunarak bebek uyumaya bırakılır. Bebeklerin rahat uyuması için evi okuyup üflemek de bazen faydalı olabilir. Uyumayan bebeğe okunacak dua sayesinde bebekler daha rahat bir şekilde uyuyabilirler.

Bebeğin Uyumadığı Eve Hangi Dualar Okunur?

Bebeğin uyumadığı haneye okunacak sureler Yasin, İnşirah, Felak ve Nas sureleridir. Buna ek olarak Ayetel Kürsi de okunur. Şayet bir evdeki bebek uyku sorunları yaşıyorsa ilk önce bebeğin problemi tespit edilmeye çalışılır. Hemen her ebeveynin bildiği gibi ilk önce bebeğin altını kontrol etmek gerekir. Aç bebeklerin karnı doyurulur. Bazı durumlarda bebeğin gaz sancısı da olabilir. Her türlü fiziksel durum uyumaya müsaitse ancak bebek hala uyumuyorsa dualar devreye girebilir. Böylesi bir durumda evde dolaşarak dua etmek faydalı olabilir. Yedi defa Ayetel Kürsi, bir defa Yasin-i Şerif, yedi defa İnşirah Suresi ve üçer defa Felak ve Nas sureleri okunur. Bu okumalar yapılırken bebeğin odasına ağırlık verilebilir lakin evin hiçbir yeri de ihmal edilmemelidir.

Uyumak için dua var mı, hangisi? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Gece Uyumayan Bebeğe Ne Yapılır?

Bebeğin rahat uyuması için yapılacaklar arasında ilk sırada ılık bir banyo vardır. Bebeklere banyo yaptırmak onların rahatlamasını sağlayabilir. Gerek görülürse papatya yada lavanta yağıyla bebeklere masaj yapılabilir. Bazı bebekler sesle rahatlarlar. Onlara kitap okumak yada masal anlatmak faydalı olacaktır. Aynı şey şarkı söylemek için de geçerlidir. İmkan yoksa bebeklere müzik de dinletilir. Bebekleri memede uyutma gibi bir alışkanlıktan uzak durulmalıdır. Uyku sırasında tam manasıyla bir karanlık ortam elde etmek faydalıdır. Bu kriterler sağlanmasına ve bebeğin bir sağlık durumu olmamasına rağmen ortada bir uyku sorunu varsa dua tercih edilebilir. Uyumayan bebeğe okunacak dua hem ebeveyni hem de bebeği rahatlatabilir.

Gece Ağlayan Çocuğa Okunacak Dua Nedir?

Gece ağlayarak uyanan çocuğa okunacak dua Kureyş Suresi’dir. Bu sure şu şekildedir:

Li iylâfi kureyşin iylâfihim rıhle’t-eş şitai vessayf fel-yâ’budû Rabbe hâzel beyti ellezi et’amehüm min cû’in ve âmenehüm min havf.

Gece ağlayarak uyanmış olan çocuğa bu sure on bir defa okunur. Bu sayede çocuğun rahatlaması sağlanabilir. Kendini güvende hisseden çocuklar elbette daha huzurlu bir şekilde uyuyacaklardır.

Yeni Doğan Bebek İçin Dua Var Mı?

Yeni doğmuş bebeğe okunacak dua şudur:

İnne Rebbekümülahüllezi haleka’s-semâvâti ve’l-arda fî sitteti eyyâmin, sümme’stevâ ale’l-arşi, yuğşi’l-leyle’n-nehâra yetlübühû hasîsen. Ve’ş-şemse ve’l-kamere ve’n-nücûme müsahharâtin bi-emrih, elâ lehü’l-halku ve’l-emru. Tebârekellahü Rabbü’l-âlemîn.

Bebek doğduğu vakit ebeveynlerin çeşitli alışkanlıkları kazanması din insanları tarafından önerilir. Bunlardan biri çocuğu beyaz bir beze sarmaktır. Çocuğun odasında resim bulunmaması tavsiye edilir. Bu durum hem duvara asılan resimler hem de nevresimler için geçerlidir. Annelerin bebekleri sağ göğsünden emzirmesi de önerilir. Emzirmeden evvel annelerin abdest alması gerekir. Çocuğun yer aldığı hanede hatim okumak eve daha güzel bir hava katar. Çocuğun zeki olması için Fetih suresi okumak da iyi bir alışkanlıktır. Uyumayan bebeğe okunacak dua ile yeni doğan bebeklerin rahatça uykuya dalması sağlanabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?