Çarşamba, Haziran 19, 2024
AnasayfaGenelAyet ve Esmaları Okumanın Belirli Günleri ve Sayıları Var Mı?

Ayet ve Esmaları Okumanın Belirli Günleri ve Sayıları Var Mı?

Ayet ve esmaları okumanın belirli zamanlarının ve sayılarının olduğuna inanılmaktadır. Örneğin; kuşluk vaktinde edilen bir duanın kabul olma olasılığı nasıl yüksek ise ayet ve esmaları okumanın da bir zamanı muhakkak vardır. Ayet ve esmaları okumak kişileri dileklerine kavuşturmada, rahat bir hayat çekmelerinde ve ahiretteki hayatlarında yerlerini belirlemede çok önemlidir. O yüzden zamanında okumak daha da yararlı olacaktır.

Esmâü’l Hüsnâ’nın Faziletleri

Allah’ın isimlerini okumanın faziletleri saymak ile bitmez. Allah’ın isimlerini zikretmek ve anmak çok büyük sevaptır. Okuyan kişiye huzur veren faziletleri ise şu şekildedir:

 • Esmâ-i Hüsnâ Allah hakkında yücelik ve aşkınlık ifade eder ve kullarda saygı hissi uyandırır.
 • Zikir ve duada kullanılmaları halinde kabule vesile olur ve sevap kazandırır.
 • Kalplere huzur ve sükûn verir, lütuf ve rahmet ümidi telkin eder.
 • Bilginin değeri bilinenin değerine bağlı bulunduğu ve bilinenlerin en şereflisi de Allah olduğu için Esmâül’l Hüsnâ bilgisine sahip olanlara bu bilgi, meziyet ve şeref kazandırır.
 • Esmâü’l Hüsnâ, Allah için vâcip, câiz ve mümteni olan sıfatları içermesi sebebiyle O’nun hakkında yeterli ve doğru bilgi edinilmesine imkân verir. Fahreddin er-Râzî ise hüsnânın bu manalarından Allah’a ait olanları zikretmekle yetinerek O’nun hakkında kullanılacak güzel kavramının kemal ve celâl niteliklerini dile getirdiğini ifade etmiştir.

Rüyada zeytin yediğini görmek ne anlama gelir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim Okumak ile İlgili Bazı Ayetler

Kur’an-ı Kerim okumanın faziletleriyle ilgili ayetleri bilmek çok önemlidir. Kur’an, anlayarak okunmalıdır. Faziletlerini bilmek gerekir. Kur’an okumanın faziletlerini gösteren ayetler ise şu şekildedir:

 • “O kitap (Kur’ân); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir.” (Bakara 2)
 • “Ey insanlar! Şüphesiz size Rabbinizden kesin bir delil geldi ve size apaçık bir nur indirdik.”  (Nisâ 174)
 • “Bu (Kur’ân), Ümmü’l-Kurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz ve kendinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır. Ahirete inananlar buna da inanırlar ve onlar namazlarını hakkıyla kılmaya devam ederler.”  (En’âm 92)
 • “Biz, Kur’an okunduğu zaman, seninle ahirete inanmayanların arasına gizleyici bir örtü çekeriz. Ayrıca, onu anlamamaları için kalplerine bir kapalılık ve kulaklarına bir ağırlık veririz. Sen, Kur’an’da Rabbinin birliğini yâd ettiğinde onlar, canları sıkılmış bir vaziyette, gerisingeri dönüp giderler.”  (İsrâ 45, 46)

Ayetleri ve esmaları okumak bu dünyadaki yaşamda da öteki dünyadaki yaşamda da çok önemlidir. Faziletlerini bilerek bilinçli bir şekilde okumak en doğrusu olacaktır.

Esmâü’l Hüsnâ’nın Önemi Nedir?

Esmâü^l Hüsnâ okumanın önemi çok büyüktür. Arapça ismi ile “en güzel isimler” anlamını taşır. Gelmiş ve gelecek olan her şeyin yaratıcısı olan Allah’ın 99 adet ismi bulunur. Allah’ın birbirinden güzel isimlerinin anlamları da Allah’ı nitelendirmektedir. Esmâü’l Hüsnâ’da eşi ve benzeri olmayan yüce Allah’ın isimleri bulunduğu için Kur’an’da ve Hadis-i Şerif’lerde bütün müminlerin okumaları gerektiğini ve dillerinden eksik etmemeleri gerektiğinin önemi vurgulanmıştır.

Ayet ve Esmaların Okunma Vakitleri

Ayet ve Esmaların okunması için uygun zamanlar yedi vakitte okunacak şekilde olmalıdır. Okunan ayetlerin ve esmaların faziletlerinden en iyi şekilde yararlanmak için vaktiyle okumak çok önemlidir. Ayet ve esmları okumanın vakitleri aşağıdaki gibidir:

 • Güneş yani sabah vakti;
 • Müşteri vakti (Jüpiter ve Mars) yani kuşluk vakti;
 • Zühre (Venüs ya da Çobanyıldızı), güneşin tam tepe noktasına ulaştığı an;
 • Mırrîh (Merih), öğle vakti;
 • Kamer (Ay), öğle vakti ile ikindi vakti arası;
 • Utârid (Merkür), ikindi zamanı;
 • Zuhal (Satürn), yani akşam vaktidir.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?