Cuma, Eylül 22, 2023
AnasayfaGenelAile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekimleri insanlar için ulaşılabilir olduğu için son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşmayla beraber bazı aile hekimliklerinde yoğunluklar oluşmaya başlamıştır. Sağlık soruları sorabileceğiniz ilk kişiler aile doktorlarıdır, ancak memnun kalmazsanız değişiklik yapabilirsiniz. Aile hekimleri ailelere atanır ve bireyler kolayca iletişime geçerek tıbbi hizmetlerin ilk aşamasını alabilirler. Aile hekimleri, aile hekimliği eğitimi almış veya Sağlık Bakanlığı tarafından alanında uzman olarak belirlenmiş olan kişilerdir. Aile hekimliği kurumları, sosyal yaşam ve sağlık kalitesinin iyileştirilmesi için gereklidir. Aile hekimi sorumlu olduğu kişileri takip etmekte, gerektiğinde bakım ve tedavisine devam etmektedir. İkinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarının daha iyi ve daha etkili hizmetler sunabilmesi için birinci basamak sağlık hizmetlerini aile hekimliği kurumları aracılığıyla etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bazı insanlar aile hekimlerinden memnun olmayabilir, bu durumda aile hekimi ile ilgili sorunlarını bildirip değişiklik yapabilirler.

Aile Hekimlerinin Sorumlulukları Nelerdir?

Aile hekiminin görevleri, aile sağlığı merkezini yönetmek, yanında çalışan ekibi denetlemek, iş başında eğitim vermek ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan özel sağlık planının gerektirdiği kişisel sağlık hizmetlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Aile hekimleri, kendisine kayıtlı bireyleri bir bütün olarak ele almaktan, kişisel koruyucu sağlık hizmetleri, birinci basamakta teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri sağlamak, sağlığı geliştirme ve koruyucu hizmetler sağlamak, anne ve çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinden sorumludur. Kişisel koruyucu sağlık hizmetleri, birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri, teşhis ve tedavi edilemeyen hastaların sevk edilmesi, tedavi edilemeyen hastaların hastanelere gönderilmesi, değerlendirme raporu tetkiki, muayene, teşhis, tedavi ve hastaneye yatış bilgilerinin sağlanması. Bu görevleri yerine getirmeyen aile hekimlerini şikayet edip gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Fakirlik belgesi nedir, nasıl alınır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Aile Hekimini Bulma

Çoğu insan aile hekiminin kim olduğunu bilmemektedir, hatta insanlar hangi sağlık ocağına bağlı olduğunu bile bilmiyor olabilir. Hangi aile hekimine bağlı olduğunuzu bulmanın kolay yolları vardır. Aile hekimlerinizi Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesindeki uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ev adresinizi girerek aile doktorunuzu bulabilirsiniz. Çünkü, kişilerin adresi aile hekimliği atamasının temelidir. Çevrimiçi aile hekimliği sorgulamaları için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gereklidir. Sorgulayarak kişiye atanan aile hekiminin adı soyadı ve bulunduğu sağlık merkezinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Aile Hekimi Nerelere Şikayet Edilmeli

Sağlık Bakanlığı, aile hekimleriyle yaşadıkları sorunların ardından vatandaşların haklarını aramaları için bir hat oluşturdu. Bunu bir doktorun şikayet hattı veya hasta bilgi hattı olarak da düşünebilirsiniz. Aile hekiminin şikayeti aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

  • Sağlık Bakanlığı iletişim merkezi aranarak gerekli şikayetler söylenmelidir,
  • Sağlık Bakanlığı iletişim merkezine ulaşmak için 184’ü tuşlamak yeterlidir,
  • Haftanın her günü hizmet vermekte olan bu sisteme 24 saat boyunca ulaşabilirsiniz,
  • Sağlık Bakanlığı iletişim merkezi ile görüşme esnasında kendi bilgilerinizi ve şikayet edilen doktorun bilgileri verilmelidir.

Aile Hekimi Değiştirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vatandaşların memnun olmadıkları aile hekimlerini değiştirmek için yapacağı şeyler çok basittir. E-nabız ekranındaki aile hekimi değiştirme ekranından aile hekimi değiştirme işlemi kolaylıkla tamamlanabilir. Her ayın 5’inden 21’ine kadar en fazla 3 ayda bir yapılabilecek bir değişim süreci işlemi olabilecektir. Aile hekimini değiştirmek için Sağlık Bakanlığınca düzenlenen aile hekimi değiştirme başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Formda ikamet nedeniyle değişiklik yapmak istiyorsanız, lütfen ilgili seçeneği seçin. Aile hekiminizden şikayet ediyorsanız ve bunu değiştirmek istiyorsanız, “Kendi İsteğiniz” bölümünü seçebilirsiniz. Bu formu seçtiğiniz yeni ikametgahınızın yakınındaki bir sağlık merkezine göndermeniz yeterlidir. Aile doktorunuz yaklaşık 15 gün içinde tekrar onaylayacaktır. Aynı yöntemi kullanarak şikayet ettiğiniz doktoruda değiştirebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR

zoritoler imol on Dijital Pazarlama Nedir?